Wspólny protest przeciwko "Tajemnicom Westerplatte"

  Wspólny protest przeciwko "Tajemnicom Westerplatte"

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do protestów przeciwko realizacji kontrowersyjnego filmu autorstwa Pawła Chochlewa "Tajemnice Westerplatte", pokazującego obrońców Westerplatte w negatywnym świetle, dołączają coraz to nowe środowiska. Apel do ministra kultury złożyła gdańska Rada Miasta. Protestuje także NSZZ Solidarność Portu Gdańskiego i Stowarzyszenie "Godność".
  Rada Miasta Gdańska wystąpiła wczoraj z apelem do ministra Bogdana Zdrojewskiego, by ten zaniechał wsparcia dla projektu filmu. Apel poparli wszyscy radni, choć klub PiS kilkanaście minut wcześniej wystosował własny apel o nieco ostrzejszej treści do prezydenta Gdańska.

  - Środki masowego przekazu informują, że realizowany jest film o obrońcach Westerplatte. Z tych informacji wynika, że film ten ośmiesza i przedstawia westerplatczyków jako pijaków i degeneratów - czytał apel w imieniu klubu PiS Wiesław Kamiński.
  - (...) Wszyscy obrońcy Westerplatte w roku 1989 zostali odznaczeni orderem Virtuti Militari. Wszyscy są honorowymi obywatelami miasta Gdańska. Ośmieszenie westerplatczyków jest ośmieszeniem patriotyzmu polskiego. Jako radni miasta Gdańska nie pozwolimy, by deprecjonowano ich bohaterstwo i żołnierski honor. Zwracamy się do pana prezydenta o niewyrażanie zgody na dalsze kręcenie filmu na terenie Westerplatte i na ulicach naszego miasta. W przypadku zrealizowania filmu apelujemy do pana prezydenta o zakaz jego dystrybucji na terenie miasta Gdańska. Zwracamy się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o sprawdzenie, czy film ten jest realizowany ze środków budżetu państwa. W takim przypadku żądamy natychmiastowego wstrzymania decyzji.

  Radni PO natychmiast zadeklarowali, że zgadzają się ze swoimi kolegami z PiS, ale zaproponowali swoją, łagodniejszą wersję apelu do ministra.

  - (...) Scenariusz ten stawia w złym świetle bohaterskich obrońców Westerplatte - Honorowych Obywateli Miasta Gdańska oraz grozi zafałszowaniem historii pierwszej bitwy II wojny światowej - głosi apel PO. - Z tego względu apelujemy do pana ministra o zaniechanie wsparcia dla tego projektu.

  Projekt złożony przez PO zyskał poparcie całej rady, choć klub PiS nie ukrywał, że jest on zbyt łagodny. - Poprzemy ten apel, choć uważamy, że jest on za delikatny, a sprawa wymaga radykalnego działania - mówił Kamiński. - To my możemy nie dopuścić do powstania tego filmu, nie wyrazić zgody na kręcenie go na ulicach Gdańska i na Westerplatte.

  Prezydent jednak studzi zapędy radnego. - Gdańsk jest miastem wolności, walka z cenzurą już dawno jest za nami - przypominał Paweł Adamowicz. - Mogę wyrazić niezadowolenie ze scenariusza, ale zabronić raczej nie. Chociaż miasto jest właścicielem części terenu i teoretycznie mamy pewne możliwości odmowy - dodał.

  Osobny protest wysłali do mediów portowcy z Solidarności i Stowarzyszenia "Godność". - Jesteśmy za tym, aby odkłamywano naszą historię, ale zdecydowanie protestujemy, aby z męstwa żołnierzy kpić i ośmieszać ich patriotyczną postawę - piszą.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo