Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WSA wstrzymuje decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte

MA/ Jarosław Zalesiński
Protest przeciwko połączeniu muzeów w Gdańsku
Protest przeciwko połączeniu muzeów w Gdańsku Piotr Hukało
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał do czasu rozpoznania decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte - informację jako pierwsza podała Polska Agencja Prasowa. Dyrektor Paweł Machcewicz ma nadzieję, że to pierwszy krok do unieważnienia decyzji MKiDN.

Postanowienie dotyczy skargi dyrekcji muzeum na decyzję ministra i jest nieprawomocne.

- O decyzji sądu wiem tylko z doniesień medialnych i do czasu otrzymania stosownych dokumentów nie mogę sprawy komentować, niemniej mam nadzieję, że jest to pierwszy krok do unieważnienia decyzji o likwidacji Muzeum II Wojny Światowej – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor placówki.

- Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ma fundamentalne znaczenie - komentuje Jacek Taylor, prawnik, członek Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej. - Wstrzymuje, jak na razie, wykonanie zarządzenia ministra kultury o połączeniu obu muzeów.

W praktyce decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oznacza, że zarządzenie nie będzie mogło wejść w życie aż do czasu wydania prawomocnego wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny bądź, w drugiej instancji, przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Rozprawa przed WSA rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszych miesiącach 2017 r. Nie sposób przewidzieć, jak długo potrwa, ale będzie to minimum kilka miesięcy, a być może rozciągnie się ona na ponad rok.

Ministerstwu kultury przysługuje prawo złożenia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym zażalenia na decyzję WSA. NSA podejmowałby wówczas decyzje w tym samym trybie co sąd wojewódzki, czyli bez rozprawy.

Postanowienie WSA jest kolejną odsłoną batalii o Muzeum II Wojny Światowej, która rozpoczęła się po ogłoszeniu zamiaru połączenia go z utworzonym nieco wcześniej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Mimo zapewnień wiceministra kultury Jarosława Sellina, że proces łączenia placówek przebiega zgodnie z prawem, pojawiły się argumenty podważające te słowa. Ostatecznie dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej zdecydowała się na skierowanie skargi do WSA na decyzję ministra kultury.

Nie wiadomo, jak sprawa się zakończy, niemniej termin połączenia obu placówek został już upubliczniony. To 1 lutego 2017 r.
Równolegle ze sporami proceduralnymi, w Muzeum II Wojny Światowej trwają ostatnie prace przy budowie jego siedziby. Roboty kontraktowe mają się zakończyć do końca roku, ale muzealnicy mają nadzieję, że jeszcze w grudniu wystąpią o pozwolenie na użytkowanie obiektu i w zależności od tego, kiedy uzyskają zgodę, będą mogli podać datę otwarcia muzeum. Według przewidywań, załatwienie tych formalności może potrwać do dwóch miesięcy.

Decyzję sądu na swoim facebooku skomentował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:

"To dobra informacja! Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Postanowienie WSA zostało wydane "w zakresie zapobieżenia znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom" - do których w ocenie sądu mogłoby dojść, gdyby MKiDN zdecydował się wykonać rozporządzenie o połączeniu gdańskich placówek. Termin połączenia wyznaczony przez ministra kultury to 1 lutego. Wyrok jest nieprawomocny".

Połączenie muzeów w Gdańsku. Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył decyzję ministra kultury

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w czwartek, 15 września zaprezentowała postęp prac budowlanych

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kolejna część wystawy s...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki