Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wolna Polska w wolnym świecie”. XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW czas zacząć!

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
To wielkie święto kina patriotycznego!
To wielkie święto kina patriotycznego! Łukasz Kamasz
Przestrzeń Teatru Muzycznego, Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz placu Grunwaldzkiego po raz kolejny wypełniła się filmem. Filmem patriotycznym i historycznym. Filmem, którego tak bardzo nam brakuje, a który z roku na rok, staje się dla nas wszystkich coraz ważniejszy.

Festiwal NNW upomina się o wolność jednostki

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW rozpoczęty. Festiwal otworzyła projekcja obrazu „Raport Pileckiego”. To długo wyczekiwana produkcja, która jest inspirowana losem jednego z największych polskich bohaterów. Rotmistrz Witold Pilecki, po ucieczce z Auschwitz Birkenau napisał raport, w którym przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów. Jednak sam festiwal to nie tylko polskie kino, ale i również produkcje z krajów, które podobnie jak my, przez ostatnie lata zmagały się z totalitaryzmami.

- Nasz festiwal z każdym rokiem nabiera rozmachu - podkreślał Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW. - O polskiej historii mówi się zbyt mało. Chcemy opowiadać o polskiej drodze do wolności w pełni. Z tym zjawiskiem borykamy się nie tylko my, ale i również kraje z podobną historią, które wychodzą z postkomunizmu. Naszą siłą jest właśnie otwarcie się na historię innych krajów, zapraszamy inne nacje, które starły się z dwoma totalitaryzmami, które przez lata zmagały się z Sowietami, które lepiej rozumieją, jak ta tragedia po 1945 roku w tej części Europy wyglądała. Staramy się kierować oś naszego przekazu w myśl manifestu Janusza Krupskiego - wolna Polska w wolnym świecie - nie będzie naszej niezależności bez wolności innych krajów. Widzimy przez lata, jak do Gdyni przyjeżdżają Czesi, Węgrzy, Chorwaci czy Gruzini, w tym roku jest to również wzmocnione przez ludzi z Estonii, Finlandii czy Mołdawii. To duża wartość.

Wstęp na wszystkie projekcie oraz dyskusje jest wolny. To właśnie otwartość festiwalu na uczestników jest jedną z jego największych zalet. Co roku, korzystają z tego mieszkańcy Gdyni, którzy z zainteresowaniem oglądają filmy, jak i biorą udział w wielu dyskusjach.

- Udało się kolejny raz zorganizować w naszym mieście ten fantastyczny festiwal - zaznaczała Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni. - Od 2020 roku miasto Gdynia zostało uhonorowane tytułem miasta filmu UNESCO, Festiwal NNW miał w tym swój duży udział. W aplikacji do tego tytułu wspominaliśmy m.in. o nim. Prezydent Miasta Gdyni, jak mieszkańcy, są zaszczyceni tym, że Festiwal NNW dzieje się w naszym mieście.

Świadkowie naszej historii po raz kolejny pojawią się w Gdyni

Od 15. edycji, Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci to nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej. Choć z biegiem lat bohaterów ubywa, wielu z nich udaje się do Gdyni na spotkania z m.in. swoją historią. W ciągu ostatnich lat do Gdyni zjeżdżały się wybitne postacie, których nie zabraknie również w tym roku!

- Za Stanów Zjednoczonych przylatuje do nas Jerzy Majcherczyk, podróżnik, odkrywca kanionu Colca, który na Festiwal zaprosił również swojego przyjaciela Marka Kamińskiego to ukłon w stronę publiczności, która chce odkrywać świat. Jerzy Majcherczyk jest świetnym propagatorem polskości. Przyjeżdża do nas też Edward Janus, działacz „Solidarności”, jeden z organizatorów wielkiego pochodu „Solidarności” 1 maja 1982 roku w Gdańsku. Będzie również Marek Franczak, syn Józefa Franczaka ps. „Lalek”, „Laluś”, ostatniego żołnierza wyklętego. Naszym gościem będzie również Stan Borys - zapowiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.

Już pierwszego dnia Festiwalu na uczestników czekają m.in. film o dobroczyńcy ubogich, filmowy obraz rodziny z początku wojny na Ukrainie, wystawa o tym co działo się w czasie PRR-u za murami Strażackiej 8 w Warszawie, opowieść o wojennej dziewczynie ze zdjęcia, obraz grabieży jakich dopuścili się Niemcy w czasie II wojny światowej czy film o fascynującej historii szefa placówki wywiadowczej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Festiwal NNW potrwa w Gdyni do 30 września.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki