MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo pozbyło się deficytowej Aukcji Rybnej w Ustce

Kazimierz Netka
Warto wiedzieć, że pomysł stworzenia Aukcji Rybnej zrodził się w 1998 roku. Wtedy powołaniem takiego zakładu był zainteresowany ówczesny wojewoda słupski. Lokalne centra sprzedaży ryb od wielu bowiem lat z powodzeniem funkcjonują w Europie Zachodniej. Powołanie takiej spółki w Ustce miało pomóc polskim rybakom w sprostaniu międzynarodowej konkurencji, spowodować uregulowanie rynku rybnego, zapewnić wysokiej jakości dostawy oraz standaryzację, a także bezpieczeństwo transakcji.
Warto wiedzieć, że pomysł stworzenia Aukcji Rybnej zrodził się w 1998 roku. Wtedy powołaniem takiego zakładu był zainteresowany ówczesny wojewoda słupski. Lokalne centra sprzedaży ryb od wielu bowiem lat z powodzeniem funkcjonują w Europie Zachodniej. Powołanie takiej spółki w Ustce miało pomóc polskim rybakom w sprostaniu międzynarodowej konkurencji, spowodować uregulowanie rynku rybnego, zapewnić wysokiej jakości dostawy oraz standaryzację, a także bezpieczeństwo transakcji. Kinga Trubicka
Aukcja Rybna w Ustce - jedyna taka w Polsce i jeden z najbardziej deficytowych wytworów samorządowych - będzie miała nowego właściciela. W poniedziałek radni Sejmiku Województwa Pomorskiego podjęli uchwałę o przekazaniu tej instytucji w ręce słupskiego starosty.

Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb - Aukcja Rybna Ustka spółka z o.o. (taka jest pełna nazwa tego przedsiębiorstwa) zostanie nieodpłatnie przekazane na rzecz powiatu słupskiego - zadecydowali w poniedziełek pomorscy radni. Za przyjęciem projektu uchwały opowiedziało się 26 osób. 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Samorząd województwa pozbywa się spółki, której utrzymanie jest bardzo kosztowne. Obciążony zostaje niebogaty samorząd powiatu. Mało prawdopodobne, by tego, czego nie zdołał zrobić zarząd województwa, dokonała mniejsza jednostka samorządowa. Nadal trzeba liczyć się z koniecznością wspierania tego centrum rybnego.

- Niewykluczone, że aukcja zostanie przekazana w ręce rybaków - mówił podczas sesji Sejmiku Sławomir Ziemianowicz, starosta słupski. To przekazanie nie może jednak odbyć się za darmo. Rybacy mogą przejąć przedsiębiorstwo na przykład poprzez kupno, wydzierżawienie czy użyczenie. Do tej pory aukcja korzysta ze wsparcia z zewnątrz. Na przykład miasto Ustka zwolniło tę spółkę z podatków - przypomniał Mieczysław Struk, marszałek województwa.

W wyniku uchwały podjętej wczoraj przez radnych wojewódzkich powiat słupski przejmie 22 600 udziałów spółki. Łączna ich wartość nominalna wynosi 11 300 000 złotych, co stanowi 83,75 procent kapitału zakładowego. Ponadto współwłaścicielami tej spółki są gmina miejska Ustka (12,83 procent udziałów) oraz organizacje związane z produkcją żywności. Zdaniem ekspertów, wartość rynkowa aukcji jest niższa; wynosi 10 807 464 złote za wszystkie udziały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki