Wojewoda podsumował rok programu 500+ na Pomorzu

  Wojewoda podsumował rok programu 500+ na Pomorzu

  Zdjęcie autora materiału

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wojewoda podsumował rok programu 500+ na Pomorzu
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Urodziło się więcej dzieci, a bezrobocie- wbrew przewidywaniom- spadło. To, jak mówił w środę wojewoda pomorski Dariusz Drelich, zasługa programu 500+.
  Rządowy program 500+, w ramach którego co miesiąc wypłacane jest 500 zł na każde dziecko rodzinom z dwójką i więcej potomków, działa od kwietnia ubiegłego roku. 12 kwietnia wojewoda pomorski podsumował pierwszy rok jego funkcjonowania.

  Programem 500 + objętych jest na Pomorzu 165, 5 tys. rodzin – w sumie ponad 250 tys. dzieci. Przez pierwszy rok wypłacono im już w sumie około 1, 5 mld zł.
  Tylko blisko 50 rodzinom w skali województwa świadczenie pieniężne zamieniono na rzeczowo. Takie decyzje podejmowane są w sytuacji, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że pieniądze zostaną przeznaczone nie na dzieci, a np. na alkohol czy inne używki.

  Jak poinformowała Małgorzata Sworobowicz, rzeczniczka wojewody, program 500+ pozytywnie wpłynął na wzrost liczby urodzeń.

  - W 2015 r. ta liczba wynosiła ok. 23, 8 tys. Natomiast w roku 2016 już 25 tys. Były obawy, że w związku z wypłatą tych świadczeń rodzinnych, wzrośnie bezrobocie. Ale wszystkie dane statystyczne, jakimi dysponujemy, wykazują, że stopa bezrobocia spadła- w skali Polski o 0, 3 pkt procentowego. Na Pomorzu również w ciągu ostatniego roku zanotowaliśmy spadek. Wyraźnie spadła liczba bezrobotnych kobiet. Obawa przed dezaktywizacją zawodową kobiet okazała się więc nieuzasadniona - powiedziała Sworobowicz. - W kwietniu 2016 r. na Pomorzu było blisko 45 tys. bezrobotnych kobiet, w lutym tego roku ok. 38 tys.- wskazywała.

  Wiceminister w Gdańsku zapewnia: nie zabraknie pieniędzy na 500 plus

  Jak mówił wojewoda pomorski, program 500 + okazał się wielkim sukcesem.

  - Jego pierwszym podstawowym celem był wzrost demograficzny, czyli więcej urodzeń dzieci, drugim wyeliminowanie skrajnego ubóstwa w rodzinach wielodzietnych. Oba cele zostały zrealizowane i są widoczne - powiedział Dariusz Drelich. - Sceptycy twierdzą, że wzrost liczby urodzeń o 5 proc. nie jest wynikiem programu 500+, ale tej tezy nie można obronić nie wskazując żadnych innych istotnych czynników. Jesteśmy przekonani, że to właśnie program 500+ dał impuls do tego, że dzieci rodzi się więcej. Bo zwiększyło się bezpieczeństwo ekonomiczne rodzin i ludzie chcą posiadać potomstwo - dodał.

  Zobacz: 500 PLUS W 2017 ROKU. JAKIE ZMIANY? JAKIE DOKUMENTY [PORADNIK]

  Wojewoda mówił, że ubóstwo wśród dzieci, dzięki programowi, zostało zredukowane o 98 proc. - Ten program pozwolił na to, że w rodzinach wielodzietnych to zjawisko przestało występować. Wniosków o zasiłki, czy darmowe obiady w szkołach jest kilkanaście- kilkadziesiąt procent mniej. I nie wynika to z tego, że komuś takie prawo przestało przysługiwać, tylko z decyzji rodzin, które mając 500+ zrezygnowały z innych form pomocy społecznej - tłumaczył wojewoda.

  Jak mówił wojewoda, cieszy go tez widoczny wpływ programu na rynek pracy, czyli na zmniejszenie bezrobocia. Pomorski Urząd Wojewódzki ruszył już z kontrolami gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej. W ich ramach sprawdzane jest, czy świadczenia 500+ zostały prawidłowo przyznane i wykorzystane na cele, na jakie zostały przeznaczone.

  W tym roku rząd na program 500+ przeznaczył 23 mld zł. W skali kraju objętych jest nim 55 proc. dzieci, w skali Pomorza 56 proc.

  ewelina.oleksy@polskapress.pl  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo