Woda z ujęcia w Pszczółkach nie nadaje się do picia! Jest skażona bakteriami z grupy coli. Wskazania sanepidu

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Pixaby
Udostępnij:
W wodzie z ujęcia w Pszczółkach zaopatrującego miejscowości: Pszczółki, Kolnik, Rębielcz wykryto bakterie z grupy coli. Woda z kranu nie nadaje się picia! Sprawdźcie, jakie zalecenia wydał sanepid w Pruszczu Gdańskim, gdzie stanęły beczkowozy i dla kogo woda butelkowana. "Nie do wszystkich docierają informacje - apeluje mieszkanka gminy. - Pomóżmy tym, którzy nie mają dostępu do internetu po informacje i mają kilka kilometrów do beczkowozu."

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim, w czwartek 2.09.2021 r., wydał ocenę o jakości wody stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia przez ludzi dla wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę z ujęciem w m. Pszczółki, gm. Pszczółki zaopatrującego miejscowości: Pszczółki, Kolnik, Rębielcz. Powodem stwierdzona ponadnormatywna zawartości bakterii grupy coli w punkach zgodności: 11 jtk/100ml (wartość dopuszczalna 0jtk/100ml) - pierwszy punkt zgodności i 14 jtk/100ml (wartość dopuszczalna 0jtk/100ml) - drugi punkt zgodności.

Jak informuje pruszczański sanepid:

  • Woda z kranu nie nadaje się do picia
  • Woda z kranu nie może być używana do higieny osobistej (mycia zębów, kąpieli itp.)
  • Woda może być używana wyłącznie do celów porządkowych (spłukiwanie toalet, mycie podłóg, itp.)

Awaryjne zaopatrzenie w wodę

Zgodnie z informacją uzyskaną od zarządcy wodociągu trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniające wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Sanepid zobligował także zarządcę wodociągu do uruchomienia awaryjnego zaopatrzenia w wodę mieszkańców zaopatrywanych z ww. ujęcia wody.

Zalecenia sanepidu obowiązują do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Dezynfekcja sieci i beczkowozy

Zarządca wodociągu podjął już działania zmierzające do poprawy jakości wody. W dniach 02.09 - 08.09.2021 r. nastąpi prewencyjne chlorowanie oraz płukanie gminnej sieci wodociągowej w miejscowości Pszczółki, Rębielcz, Kolnik.

Jak informuje wójt gminy Pszczółki, zaopatrzenie w wodę pitną i do celów higienicznych można pobrać w następujących punktach:

  • Pszczółki, ul. Rataja (przy stacji uzdatniania wody)
  • Kolnik ul. Dębowa (przy placu zabaw)
  • Rębielcz ul. Kamienna (na posesji radnego Piotra Pestki)

Już wczoraj mieszkańcy sygnalizowali gminie, że beczkowozów jest za mało.

- Wiem, że sytuacja nie jest łatwa. Robimy, co możemy, aby zwiększyć ilość beczkowozów - informował mieszkańców w czwartek wieczorem Maciej Urbanek, wójt gminy Pszczółki. - Trwają starania o kolejne beczki z wodą pitną. Jeżeli chwilowo nie będzie widoczny beczkowóz we wskazanym miejscu, oznacza to, że beczka pojechała do sąsiedniego ujęcia wody w celu napełnienia jej. Te, które są, będą czynne całodobowo, z wyjątkiem momentów ich napełniania w sąsiednich ujęciach wody.

Woda w beczkowozach po przegotowaniu nadaje się do spożycia i do higieny osobistej. Pochodzi z sąsiednich ujęć o prawidłowych parametrach.

- W pozostałych miejscowościach gminy Pszczółki - Różyny, Żelisławki, Skowarcz, Kleszczewko, Ostrowite, Ulkowy właściwości i parametry wody są prawidłowe - dodaje wójt.

Woda z butelek w szkołach i dla potrzebujących

W związku z bakterią w wodzie w Przedszkolu Publicznym Pszczółka Maja do przygotowania posiłków będzie wykorzystywana woda butelkowana, zaś w Szkole Podstawowej w Pszczółkach zostanie wydany dziś „suchy prowiant”. Do placówek zostały także zakupione środki antybakteryjne oraz woda w butelkach do higieny rąk.

- Gmina w porozumieniu z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pszczółkach od piątku (3.09.21 r.) rozpocznie dostarczanie wody butelkowanej do osób najbardziej potrzebujących - seniorzy, niepełnosprawni. Szczegóły w tej sprawie podamy wkrótce - dodaje Maciej Urbanek.

Jak mówi nam mieszkanka gminy problem z wodą jest od około 20 sierpnia.

- Pojawiały się wtedy komunikaty, że z tą wodą jest coś nie tak - mówi pani Alicja, mieszkanka gminy Pszczółki. - Informację na ten temat znajduję w internecie na facebooku, nie zawsze na czas. Martwię się o te osoby starsze, które nie mają internetu ani możliwości podjechać kilka kilometrów po wodę do beczkowozu. Mam nadzieję, że gmina zadba też o nich, żeby byli poinformowani i ktoś zapewnił im wodę zdatną do picia. Nie wszystkie osoby starsze i te w potrzebie są pod opieką GOPS. Sama jestem po operacji i do takiego punktu nie dotrę, ale na szczęście ma mi kto dowieźć.

Działania naprawcze podjęte przez gminę

Jak informuje wójt gminy, od stwierdzenia przekroczenia wartości dopuszczalnej (warunkowe dopuszczenie wody do użytku) przez cały czas prowadzona jest dezynfekcja, w pierwszej kolejności sieci i kolejno - poszczególnych elementów infrastruktury wodociągowej. Na bieżąco przeprowadzane są badania jakości wody w różnych punktach jej poboru.

- Wyniki początkowo wskazywały na poprawę jakości wody, niestety ostatnie wykazały niewystarczającą skuteczność dezynfekcji w niektórych punktach poboru. W części punktów są one prawidłowe - wyjaśnia Maciej Urbanek, wójt gminy Pszczółki. - W uzgodnieniu z technologiem, ze względu na stwierdzenie nieprzydatności wody do spożycia, zwiększono dawkę zastosowanego środka (podchloryn sodu). Stąd woda może posiadać wyczuwalny zapach chloru.

Dziś, tj. piatek 3.09.21 r. zlecone zostały kolejne badania na posiew przez 3 niezależne podmioty posiadające akredytację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie