Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoscy piloci zostaną w Malborku na dłużej. Stąd wspierają ochronę wschodniej flanki NATO i szkolą się z sojusznikami

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Obecność Włochów z F-35 jest dla malborskich pilotów świetną okazją do wspólnych treningów w powietrzu.
Obecność Włochów z F-35 jest dla malborskich pilotów świetną okazją do wspólnych treningów w powietrzu. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Włoscy piloci będą dłużej, niż pierwotnie zakładano, stacjonowali w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pełnią stąd misję enhanced Air Policing, czyli wzmocnionej ochrony nieba na wschodniej granicy NATO.

Żołnierze Włoskich Sił Powietrznych przebywają w Malborku od połowy września

Kilka dni temu delegacja włoskich lotników odwiedziła malborski magistrat. Jak poinformował Urząd Miasta, dowództwo oddziału przebywającego w Malborku spotkało się z burmistrzem Markiem Charzewskim i jego zastępcą, Janem Tadeusz Wilkiem, by pożegnać się i wręczyć pamiątkowe grafiki z samolotami.

Przypomnijmy, że w połowie września do Polski został przysłany kontyngent z czterema samolotami V generacji F-35 z 32 Skrzydła Amendola i 6 Skrzydła Ghedi pod dowództwem płk. Ciro Maschione. Z misją wspierania ochrony powietrznej na wschodniej flance NATO (enhanced Air Policing) miał – jak wówczas zapowiadano – przebywać w malborskiej bazie dwa miesiące. Teraz okazuje się, że żegna się obecna zmiana Włochów stacjonujących w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego, ale Włoskie Siły Powietrzne pozostaną tutaj na dłużej. Jak poinformował portal „Polska Zbrojna”, oddziały Aeronautica Militare będą obecne w Malborku do sierpnia 2024 roku. W ramach kolejnej rotacji prawdopodobnie będzie tu stacjonował również oddział z F-35.

CZYTAJ TEŻ: NATO pokazuje w Malborku, że w jedności siła. Potwierdzeniem obecność holenderskich F-35

Decyzje w kwestii rozmieszczania lotnictwa w państwach członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego podejmuje Dowództwo Sił Powietrznych NATO po konsultacjach z sojusznikami. Na tym szczeblu będą więc zapadały kolejne ustalenia na temat typów samolotów, które w późniejszych miesiącach będą operowały z podmalborskiego lotniska. W przypadku Włochów, jeśli nie F-35, mogą to być jeszcze wielozadaniowe Eurofightery Typhoon. Zresztą, z tymi samolotami oddział Aeronautica Militare aż przez cztery miesiące przebywał w Malborku już latem i jesienią 2022 roku.

Obecnie piloci włoskich Eurofighterów strzegą nieba nad krajami nadbałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią w ramach Baltic Air Policing. Około 200-osobowy oddział pod koniec sierpnia br. w litewskiej bazie w Szawlach rozpoczął czteromiesięczną misję.
Włosi z Malborka i Litwy mieli już okazję wspólnie uczestniczyć w szkoleniu lotniczym nad Polską razem z polskimi lotnikami, w tym oczywiście pilotami myśliwców MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przede wszystkim pełnią nieprzerwanie, 24 godziny na dobę dyżur bojowy, by poderwać samoloty w razie alarmu Alpha Scramble.

Alpha Scramble - przechwytywanie rosyjskich samolotów nad Bałtykiem

Przypomnijmy, że Air Policing jest jedną z najstarszych procedur wojskowych w Sojuszu Północnoatlantyckim, prowadzoną od 1961 roku. Pary pilotów pełnią dyżur na zmianę w trybie ciągłym. Po sygnale z Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w niemieckim Uedem lotnicy mają maksymalnie 15 minut, by znaleźć się w powietrzu. Włosi z F-35 operujący z Malborka kilkakrotnie mieli okazję lecieć na spotkanie z rosyjskimi samolotami prowokacyjnie wlatującymi nad wody międzynarodowe Bałtyku z wyłączonymi transponderami i bez wcześniejszego zgłoszenia planu lotu służbom lotniczym. Tym stwarzają zagrożenie w ruchu lotniczym.

Dla natowskich pilotów to już rutynowa procedura. Piloci malborskich myśliwców od kilkunastu lat pełnią Air Policing ze swoją lotniska i wielokrotnie byli podrywani na sygnał Alpha Scramble.

Obecność włoskich Sił Zbrojnych w Polsce jest dowodem solidarności sojuszniczej oraz naszych relacji. W najbliższych miesiącach możliwe są prowokacje i utrzymanie wysokiego napięcia. Liczymy, że misja jest wstępem do dalszego zacieśniania współpracy bilateralnej i w ramach NATO – podkreślał Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdy we wrześniu witał włoski kontyngent na lotnisku 22 BLT.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki