Właściciel kantoru Conti dostanie 75 tysięcy złotych

  Właściciel kantoru Conti dostanie 75 tysięcy złotych

  Darek Janowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Uniewinnionemu z zarzutu prania brudnych pieniędzy właścicielowi kantoru Conti, Piotrowi Zaleskiemu, Sąd Apelacyjny w Gdańsku przyznał 75 tys. zł rekompensaty za bezpodstawne aresztowanie przed 12 laty. Zaleski domagał się 250 tys. zł.
  Wyrok jest prawomocny. Identyczny wydał w lutym br. sąd niższej instancji. Pełnomocnik biznesmena, mec. Marek Kowalski zapowiedział wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego.

  - Jest to rzeczywista rekompensata - mówił wczoraj w uzasadnieniu werdyktu sędzia Dariusz Kala. - Nie jest to kwota symboliczna, jednocześnie nie jest wygórowana. Nie doprowadzi ona do wzbogacenia się wnioskodawcy.

  Czy sam Zaleski jest zadowolony z takiego werdyktu?
  - Żadna kwota nie może zrekompensować strat, jakie poniosłem, siedząc w areszcie - powiedział biznesmen po wyjściu z sali rozpraw. - Mam na myśli przede wszystkim straty moralne, ale i materialne, ponieważ firma, którą budowałem, została zniszczona. Jeszcze w tym roku Piotr Zaleski chce wnieść do sądu cywilnego pozew przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie w wysokości 5 mln zł za straty finansowe, jakie spółka Conti poniosła w wyniku prowadzonego śledztwa. - Nie braliśmy pod uwagę tego, ile przez te lata mogliśmy zarobić, ale ile straciliśmy - powiedział Zaleski.

  Przypomnijmy wydarzenia: we wrześniu 1995 roku do siedziby kantoru przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku wkroczyli policjanci, wspomagani kompanią antyterrorystyczna. Właścicieli kantoru, Piotra Zaleskiego i Amilkara Nowaka, oskarżono po sześciu latach o wypranie 61 mln dolarów i 55 mln marek. Prokuratura przekonywała wówczas, że jest to jedna z największych afer finansowych na Wybrzeżu. Kilka lat temu zostali uniewinnieni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo