Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Tczewa mają pomysł na zagospodarowanie byłej jednostki wojskowej

Przemysław Zieliński
Park naukowo-technologiczny, centrum logistyczne, a może szkoła wyższa? Nie wiadomo jeszcze, co powstanie na miejscu byłej jednostki wojskowej w Tczewie, ale władze chcą, aby teren ten stał się motorem napędowym rozwoju miasta.

16 Tczewski Batalion Saperów wyprowadził się z Tczewa w październiku 2011 r. do Niska na Podkarpaciu. Już wcześniej, gdy decyzja o przeniesieniu saperów była przesądzona, władze miasta rozpoczęły starania zmierzające do przejęcia terenów po zlikwidowanej jednostce wojskowej. To wyjątkowo łakomy kąsek dla potencjalnych inwestorów. Duży budynek koszar znajduje się bowiem praktycznie w centrum miasta, u zbiegu al. Solidarności (drogi krajowej nr 91) i ul. Wojska Polskiego.

W listopadzie ubiegłego roku przejęcie 18,5 ha po byłej jednostce stało się faktem. Wartość uzbrojonej w niezbędne media nieruchomości wraz z zabudowaniami armia oszacowała na ponad 41 mln złotych. W zamian miasto przekazało Wojskowej Agencji Mieszkaniowej niezabudowaną nieruchomość przy ul. Bałdowskiej.

Władze Tczewa stanęły przed wyzwaniem, jak zagospodarować przejęty teren. Część mieszkańców widziała już tam oczami wyobraźni aquapark, inni wspominali o nowej siedzibie szpitala, centrum sprawiedliwości (sąd, policja i prokuratura w jednym miejscu), a nawet lokalizowano tam Urząd Miejski. Prezydent Tczewa wielokrotnie podkreślał, że atrakcyjna nieruchomość nie będzie przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe ani pod kolejne supermarkety, ponieważ ma się stać motorem napędowym rozwoju miasta.

W grudniu 2012 r. tczewscy urzędnicy złożyli w Ministerstwie Gospodarki wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych projektu przygotowania koncepcji zagospodarowania terenów po byłej jednostce. Projekt - pod nazwą "Nowe centrum usługowe Tczewa na rzecz rozwoju trójmiejskiego obszaru metropolitalnego" - otrzymał dotację w wysokości 80 proc. Jego budżet zamknie się w kwocie 350 tys. zł.

- Celem projektu jest stworzenie korzystnych warunków do inwestowania na tym terenie - wyjaśnia prezydent Mirosław Pobłocki. - Celowo uwzględniliśmy w nazwie projektu metropolię, aby powiązać rozwój Tczewa z całym obszarem metropolitalnym.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiały się też sugestie, że w byłych koszarach mogłaby zacząć funkcjonować szkoła wyższa. Wspominano też o centrum logistycznym i miejscu pod usługi rozrywkowe. W wyniku realizacji projektu ma zostać przygotowany program zbycia nieruchomości dla potencjalnych inwestorów. Projekt będzie realizowany od trzeciego kwartału 2014 roku.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki