Władze Sopotu zaskarżą do sądu decyzję wojewody pomorskiego

Dawid BurczykZaktualizowano 
Jacek Karnowski określił decyzję Wojewody Pomorskiego mianem cenzury Dawid Burczyk
Sopoccy radni podjęli w czwartek uchwałę ws. zaskarżenia decyzji Dariusza Drelicha, dotyczącej unieważnienia rezolucji w sprawie stosowania się władz Sopotu do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Spór rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Apel Rady Miasta Sopotu został przegłosowany na nadzwyczajnej sesji w kwietniu bieżącego roku. 30 czerwca wojewoda pomorski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, które uchyliło rezolucję. Uzasadniał je m.in. tym, że radni nie mieli podstaw prawnych do wyrażenia takiego stanowiska.

Czytaj też: Radni Sopotu przyjęli rezolucję ws. Trybunału Konstytucyjnego

Samorządowcy z Platformy Sopocian przedstawili projekt uchwały w sprawie zaskarżenia wspomnianego rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Głosowanie poprzedziła krótka debata, w której głos zabrali m.in. prezydent Jacek Karnowski oraz radni Prawa i Sprawiedliwości – Bartosz Łapiński i Piotr Meler.

– Rezolucja została podjęta wbrew kompetencjom Rady Miasta Sopotu, z naruszeniem konstytucji – stwierdził Bartosz Łapiński. Jego zdaniem jest ona wezwaniem do stanowienia aktów prawa miejscowego wbrew obowiązującemu ustawodawstwu. Piotr Meler przytoczył stanowisko Wojewody Pomorskiego, który twierdzi, że do zadań gminy nie należy wyrażanie generalnych stanowisk o zakresie stosowanego prawa i dopiero przed podejmowaniem konkretnego aktu prawnego decyduje się, jakie przepisy powinny mieć zastosowanie. – Nie możemy powiedzieć w tym momencie, że będziemy z klucza stosować niepublikowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego. To państwo wprowadzacie chaos i łamiecie prawo – dodał, krytykując autorów projektu uchwały.

Ze stanowiskiem Bartosza Łapińskiego nie zgodził się Jacek Karnowski, określając decyzję Wojewody Pomorskiego mianem cenzury. Jego zdaniem to Dariusz Drelich nadużywa swoich kompetencji. – Jestem przekonany, przekonani są prawnicy, że Rada Miasta ma prawo wypowiadać się w rezolucjach na każdy temat, który dotyczy mieszkańców Sopotu – dodał.

W głosowaniu wzięło udział 17 z 18 obecnych na sali radnych. Za przyjęciem uchwały było 11 radnych z Platformy Sopocian. Sprzeciw wyraziło 3 członków Prawa i Sprawiedliwości, natomiast 3 działaczy Kocham Sopot wstrzymała się od głosu.

Zobacz: Gdańsk zaskarży decyzję w sprawie apelu TK?

Podoba sytuacja wydarzyła się w Gdańsku, gdzie przed kilkoma dniami Rada Miasta także podjęła uchwałę o zaskarżeniu decyzji Wojewody Pomorskiego, unieważniającej rezolucję w sprawie stosowania się gdańskich władz do wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojewoda

Jeszcze tylko trochę, a zaczną się sypać. Alleluja i do przodu!

J
JMS

A kiedy radni Sopotu podejmą decyzję o pomalowaniu pasów na przejściach dla pieszych?

k
ktoś

TYLKO W SOPOCIE TAKIE RZECZY I DECYZJE MOGĄ ZAPADAĆ O ZGROZO !!!!
RADNI PRAWAI SPRAWIEDLIWOŚCI TAK TRZYMAĆ! NIE DAJCIE SIE PANOWIE
WŁODARZ JUZ NIEDŁUGO ODEJDZIE I SOPOT ODETCHNIE . DAMY RADĘ!!!!!!!
PIS BEDZIE JESZCZE RZĄDZIŁ W SOPOCIE PO - PECHOWCY TO JACYŚ DZIWNI... POLITYCY TACY PRZEGRANI ....
POLECAM GAZETE POLSKĄ NA PIERWSZEJ STRONIE TUSK I JEGO DZIECI CZYTAJCIE KONIECZNIE POZDRAWIAM

Dodaj ogłoszenie