Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Witamy w domu!". Dar Młodzieży wrócił do Gdyni w Święto Niepodległości

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
od 16 lat
Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zawinęła do macierzystego portu. Mieszkańcy mieli okazję do powitania żaglowca na nabrzeżu Pomorskim tuż po uroczystej Paradzie Niepodległości.

„Dar Młodzieży” wrócił do Gdyni

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powrócił z prawie półrocznego rejsu podczas którego m.in. przekroczył równik upamiętniając w ten sposób 100-lecie przejścia na półkulę południową pierwszego statku pod biało-czerwoną banderą – „Lwów”, żaglowca Szkoły Morskiej w Tczewie.

- W ostatnich tygodniach pogoda m.in. na Morzu Północnym nie była najlepsza, data 11 listopada, którą sobie w maju wymyśliliśmy była zagrożona. Na szczęście statek w pełnym składzie dzisiaj powrócił. Dziękuję wszystkim na burcie, miasto powinno być dumne z tego statku - mówił prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Jak żaglowiec został przywitany? Zobaczcie!

Przypomnijmy, że 29 maja 2023 roku „Dar Młodzieży” wypłynął w niemal półroczny rejs. W tym czasie fregata szkolna UMG odwiedziła m.in miejscowości: Bremerhaven, Fredrikstad, Lerwick, Arendal, La Coruna, Lisbona, Cadiz, Mindelo i Hortę. Statek uczestniczył w dwóch imprezach „The Tall Ships Races”, zajmując w obu przypadkach drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. 28 września br. dowodzona przez Komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przekroczyła równik upamiętniając w ten sposób 100-lecie przejścia na półkulę południową pierwszego statku pod biało-czerwoną banderą – „Lwów”, żaglowca Szkoły Morskiej w Tczewie.

- Witamy was serdecznie w Gdyni - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To wielka radość i duma, że kiedy cała Polska cieszy się z niepodległości, to żaglowiec, który właśnie jest tym symbolem Polski wpływa do Gdyni. Całemu środowisku akademickiemu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni serdecznie gratuluję tego rejsu i tego, że udało się historycznie przekroczyć równik.

Do Gdyni na pokładzie statku powróciło 86 studentów Wydziału Nawigacyjnego UMG. Na „Dar Młodzieży” zaokrętowani zostali dwa miesiące wcześniej w Kadyksie. Podczas praktyk przepracowali oni ponad 500 godzin na wachcie. Przyszli nawigatorzy mogą poczuć się już pełnoprawnymi marynarzami wracają bowiem z niezapomnianymi wrażeniami, których dostarczył im tradycyjny chrzest równikowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki