Wieżowce skażą wodę

  Wieżowce skażą wodę

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Budowa 200-metrowych wysokościowców w pasie nadmorskim, pomiędzy molem w Brzeźnie a al. Hallera, stoi pod znakiem zapytania. Ekspertyza hydrologiczna wykazała, że budowa "wież" w Brzeźnie jest możliwa, ale wymaga specjalistycznej, bardzo skomplikowanej technologii, która znacznie podniesie koszty.
  Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zleciła przeprowadzenie ekspertyzy dotyczącej tego, czy budowa wysokościowców w Brzeźnie może negatywnie wpłynąć na pobliskie ujęcia wody, zaopatrujące ok. 30 proc. Gdańska. Okazuje się, że może.

  - Budynki nie mogą być zagłębione bardziej niż na dwa metry. Zabronione są stałe odwodnienia podziemnych kondygnacji. Dopuszcza się odwodnienia podczas budowy - wylicza Danuta Kozak, szefowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, na wniosek którego GIWK zleciła ekspertyzę. Nie stwierdza ona, że budowa wysokościowców w Brzeźnie jest niemożliwa. Trzeba by jednak zastosować tak zwaną technologię mokrą (budynek powstaje w wielkiej betonowej "wannie") albo palowanie.


  - To podniesie koszty - uważa Ryszard Trykosko, szef Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz prezes budującej Baltic Arenę spółki BIEG 2012. - Trudno jednak dywagować na razie, o ile. To zależy, ile pali i jak głębokich trzeba byłoby postawić. Potrzebna jest analiza nośności gruntu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo