Wierni z całego Pomorza przybyli na Wielki Odpust w Sianowie [zdjęcia]

Maciej Krajewski
Tysiące Kaszubów przybyły w niedzielę do Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Wszystko w związku z rozpoczynającym się lipcowym odpustem Matki Boskiej Szkaplerznej. Uroczystości odpustowe potrwają jeszcze do poniedziałku 29 lipca.

Pieszo, na rowerach czy autokarami - wierni z całego Pomorza przybyli do Sianowa, aby wspólnie modlić się u stóp Królowej Kaszub. W niedzielę pod ołtarzem polowym zebrało się łącznie ponad 5000 wiernych, wręcz zapełniając dostępne miejsce aż po horyzont. Najliczniejszą z pielgrzymek była ta z Sierakowic - uczestniczyło w niej 1300 osób, zaś najdłuższą drogę do pokonania - 116 km - mieli pątnicy z odległego Miastka, już 19. raz obecni na odpuście.

- Maryja przybyła do Sianowa w znaku przepięknej figurki około 1450 roku i pozostała pośród nas, synów i córek tej kaszubskiej ziemi. To właśnie naszemu pokoleniu dane było świętować złoty jubileusz koronacji Pani Sianowskiej i podążać razem z Nią do świętości - mówił na powitanie ks. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz Sanktuarium w Sianowie. - To właśnie Maryja przez wieki uczyła nas i nadal uczy wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Ta wierność domaga się, aby Kaszubi i nasze kaszubskie rodziny przekazały najcenniejsze wartości młodemu pokoleniu Kaszubów i Polaków. Abyśmy tego, co najcenniejsze nie stracili w epoce otwartych granic i przemieszczających się ludzi w Europie, która zdaje się zapominać o swoich chrześcijańskich korzeniach, z których przecież wyrasta i o których nie podcinanie tylekroć prosił nas św. Jan Paweł II.

Potrzeba wspólnej modlitwy i miłości

Na uroczystej sumie pontyfikalnej, prowadzonej pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny, pojawili się też parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Po pokłonie poszczególnych delegacji słowa do zebranych wystosował także m.in. prezydent RP Andrzej Duda, a przekazał je Piotr Karczewski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, kilka dni temu mianowany doradcą prezydenta.

- Miałem przyjemność odwiedzić ten piękny region naszego kraju o bogatej historii, w którym nie brakowało też dramatycznych chwil. Mimo tragicznych doświadczeń Kaszubi nigdy nie stracili wiary w godność i wolność człowieka, a wiara ta była nieodłącznie związana z polskością, patriotyzmem, z umiłowaniem ojczyzny - odczytywał radny Karczewski. - Jestem pod wielkim wrażeniem przywiązania Kaszubów do ich wojowniczej małej ojczyzny, do wartości i do tego dziedzictwa, które wzbogacając Rzeczpospolitą, stanowią o tożsamości tej ziemi. Dzisiaj są tu państwo jako ludzie wiary, dając temu wyraz swoją tak liczną obecnością na sianowskich uroczystościach odpustowych. Przybywając tu, by pokłonić się Królowej Kaszub, podziękować Jej za opiekę, zawierzyć swoje codzienne sprawy, radości i troski.

W dalszej części nastąpiła uroczysta msza święta. W swej homilii biskup Kasyna przede wszystkim poruszał kwestie wspólnej modlitwy i miłości, których to narastający niedostatek powoduje rozłamy, kłótnie.

- Nawet niekiedy Kościół nie jest wolny od takich czy innych napięć i dość często także jest podzielony. Dlatego nieustannie Chrystus przypomina nam, prosi nas właśnie o jedność - mówił biskup pelpliński. - Ale też zadajemy sobie pytanie: skąd się biorą owe podziały? Skąd się biorą rozłamy? Skąd wzajemne niechęci? (...). Gdzie tkwi przyczyna naszych niepowodzeń oraz braku tej jedności, tej wspólnoty? Najbardziej widoczną przyczyną tego wszystkiego jest brak miłości. Miłość bywa wypierana z ludzkiego serca, z różnych środowisk, z naszego życia społecznego i rodzinnego. Miłość bywa traktowana często i tylko jako samozadowolenie, jako przyjemność, jako osobiste spełnienie. Nie jest już często miłością według słów św. Pawła, która jest cierpliwa, ofiarna, nie szukająca swego, która nie zazdrości, nie jest bezwstydna, nie pamięta złego, wszystko znosi, wszystko przetrzyma - kontynuował. - Zaś brak miłości wynika z tego, że człowiek dzisiaj się nie modli, albo modli się bardzo rzadko. Nie modli się we wspólnocie. A we wspólnocie rodzą się dobre owoce.

Osiem dni modlitw

Uroczystości odpustowe w Sianowie trwać będą jeszcze do poniedziałku 29 lipca. Modlitwy w poszczególne dni poświęcone będą wybranej intencji. Szczegółowy plan mszy i nabożeństw można znaleźć tutaj

Koronawirus mniej groźny niż grypa?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mimozami jesień się zaczyna,

Złotawa, krucha i miła,

To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,

Która do mnie na ulicę wychodziła.

Dodaj ogłoszenie