Wielkie gwiazdy na wielkie rocznice

  Wielkie gwiazdy na wielkie rocznice

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W tym roku w Polsce przypadają dwie wielkie rocznice. 4 czerwca mija 20 lat od pierwszych wolnych wyborów, a 1 września - 70 lat od wybuchu II wojny światowej. Znacząca część ogólnokrajowych obchodów odbędzie się w Gdańsku. Ich elementem mają być wielkie wydarzenia artystyczne.
  4 czerwca w Gdańsku odbędzie się koncert na miarę występu Jeana Michela Jarre'a sprzed 4 lat - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, ponieważ na wszelkie wiadomości dotyczące programów uroczystości, artystów i zaproszonych polityków nałożono informacyjne embargo. Nasz rozmówca powiedział też, że przyjazd do Gdańska zarówno w czerwcu, jak i we wrześniu potwierdziła niemiecka kanclerz Angela Merkel.

  Obchody obu rocznic organizuje rząd. "Centrum dowodzenia" znajduje się w Ministerstwie Kultury. - Toczą się negocjacje z agencjami ściągającymi wielkich artystów - mówi rządowy urzędnik o koncercie, który odbędzie się 4 czerwca.

  - Nazwisk nie zdradzę, ale na pewno nie będzie to gwiazda pokroju Michaela Jacksona, gdyż koncert musi się wpisywać w symbolikę wydarzeń. Chcemy, by to był duży koncert, na miarę Jarre'a albo i większy. Będzie to impreza "rządowa", ale prawdopodobnie organizowana we współpracy z miastem. Jeśli nie znajdziemy miejsca w samym Gdańsku, to w grę może wchodzić sopocki hipodrom - dodaje.
  Koncert Jarre'a w 2005 r., zorganizowany z okazji 25 rocznicy powstania Solidarności, oglądało ok. 100 tysięcy osób. Oprócz Merkel, na czerwcowe obchody mają przyjechać m.in. przywódcy państw dawnego Układu Warszawskiego, czyli tzw. demoludów.

  Kto przyjedzie do Gdańska 1 września?

  - Na pewno zaproszeni zostaną prezydenci miast uznawanych za symbole II wojny światowej, jak Nagasaki, Petersburg, Warszawa czy Berlin - mówi Emilia Salach-Pezowicz z biura prasowego UM w Gdańsku.

  Gdańsk liczy także na obecność polityków z pierwszych stron gazet, nie tylko polskich. Na 1 września także szykowane jest wydarzenie artystyczne.

  - Nie będzie to taki koncert jak 4 czerwca, lecz nietypowe widowisko, coś na kształt Opery Rogera Watersa. Firma, która zorganizuje koncert, będzie musiała wkomponować go w krajobraz Westerplatte i portu - mówi nasz rozmówca.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo