Nasza Loteria

Wielki Post 2021. Kiedy w tym roku Środa Popielcowa? Od kiedy? Ile potrwa? Kogo obowiązuje ścisły post?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Wielki Post 2021. Kiedy wypada i ile potrwa? Czego nie można robić w trakcie trwania postu wielkanocnego? Odpowiadamy.
Wielki Post 2021. Kiedy wypada i ile potrwa? Czego nie można robić w trakcie trwania postu wielkanocnego? Odpowiadamy. Pixabay
Co roku po hucznych karnawałowych zabawach i swawolach następuje 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli czas pokuty i nawrócenia. Dla wiernych Kościoła katolickiego jest to czas na przygotowanie się do świąt wielkanocnych. Po raz drugi w historii okres zadumy przed Wielkanocą będziemy obchodzić w dosyć nietypowej sytuacji - podczas pandemii koronawirusa. Wiązać się to może z pewnymi ograniczeniami. Kiedy w 2021 roku rozpoczyna się Wielki Post? Do kiedy potrwa? Na kim spoczywa obowiązek zachowania ścisłego postu? No i najważniejsze - kiedy Wielkanoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście.

Wielki Post 2021. Czym jest?

Wielkim Postem nazywa się czas pokuty i nawrócenia przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Rozpoczyna się w środę przed I Niedzielą wielkiego postu.

Data i czas trwania Wielkiego Postu co roku są inne ze względu na ruchomość świąt, które wyznaczają jego granice. Mowa o Środzie Popielcowej i Wielkim Czwartku.

Początek Wielkiego Postu 2021. Środa Popielcowa

Dniem który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty jest święto ruchome - Środa Popielcowa, która w tym roku wypada 17 lutego. Jest ona uznawana za jedno z najważniejszych dni w Kościele Katolickim. W środę popielcową obowiązuje ścisły post jakościowy i ilościowy. Należy powstrzymać się od spożywania mięsa, a liczba posiłków powinna ograniczyć się do trzech, w tym tylko jednego do syta.

W Popielec wierni udają się na mszę świętą, podczas której ksiądz posypuje ich głowy popiołem. Jest to znak mówiący o tym, że każdy człowiek jest śmiertelny i kiedyś obróci się w proch.

Post Wielkanocny. Ile i do kiedy trwa?

Wielki Post trwa symboliczne 40 dni. W Biblii liczba ta pojawia się kilkukrotnie. Przykładem może być 40-dniowy potop, 40-letni czas panowania Dawida czy 40-dniowa wędrówka proroka Eliasza przez pustynię. Przez 40 dni pobytu na pustyni Chrystus przygotowuje się do działalności, rozpoczynając od ogłoszenia orędzia: „Nawracajcie się”. Kolejnym fragmentem, w którym pojawia się liczba 40 jest zmartwychwstanie Jezusa, które nastąpiło po 40 godzinach.

W 2021 roku Wielki Post rozpocznie się w Środę Popielcową, 17 lutego i będzie trwał aż do Wielkiego Czwartku, który w tym roku wypada 1 kwietnia. Post potrwa łącznie 43 dni.

Wielki Post. Na czym polega?

Wielki Post trwa przez około 40 dni, jednakże tylko w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, w trakcie którego należy spożyć jeden posiłek, dzięki któremu najemy się do syta i dwa posiłki niepełne. Warto pamiętać, że obowiązuje przy tym wstrzemięźliwość od potraw mięsnych (w tym także zup). Na ścisły post składają się:

  • post ilościowy - polega na spożywaniu jednego posiłku do sytości w ciągu dnia
  • post jakościowy - polega na wstrzymaniu się od pokarmów mięsnych

Post ma na celu wesprzeć rozwój duchowy, przywrócić spokój i równowagę. Niekiedy ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a wszystko to za sprawą ograniczenia liczby kalorii.

Czego nie wolno w Wielkim Poście?

Podczas Wielkiego Postu wierni nie powinni:

  • urządzać hucznych zabaw,
  • uczestniczyć w imprezach i uroczystościach,

Zaleca się z kolei przygotowanie postanowień, np. odmówienie sobie słodyczy czy fastfoodów. Pamiętajmy, że Wielki Post to czas pokuty i przygotowań do świąt wielkanocnych. W trakcie postu zaleca się częstą modlitwę oraz udział w nabożeństwach kościelnych.

Kogo obowiązuje ścisły post w Kościele katolickim?

Ścisły post obowiązuje wszystkich pełnoletnich wiernych do momentu rozpoczęcia 60. roku życia. Episkopau i ordynariusze mają prawo wydać własne zarządzenia w sprawie zachowania postu.

Symbole Wielkiego Postu

Za nieodzowne symbole tego okresu uznaje się:

  • 40 dni postu,
  • sypanie głowy popiołem,
  • fioletowy kolor szat - kolor pokuty,
  • Drogę Krzyżową

Co po Wielkim Poście?

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek, 1 kwietnia kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym katolików. Istotą Triduum Paschalnego jest celebracja misterium paschalnego, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Triduum rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną.

Wielkanoc 2021. Kiedy wypada?

W 2021 roku Wielkanoc przypada na niedzielę, 4 kwietnia. Lany poniedziałek będzie zaś 5 kwietnia.

Przypominamy, że Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie ma w kalendarzu swojej stałej daty. Wypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, przypadającej po 21 marca.

ZOBACZ TAKŻE: Ostatki 2020. Skąd wywodzi się nazwa "karnawał"? Kiedy kończy się tegoroczny karnawał? Co nastąpi po ostatkach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki