Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021. Wielka Sobota to czas ciszy i pokoju. Rozważania dominikanina o. Hieronima Kaczmarka

red
Karol Makurat
Wielka Sobota jest czasem ciszy. To jedyny dzień w roku liturgicznym, kiedy nie jest odprawiana msza św. Wieczorne obrzędy Wigilii Paschalnej są celebrowane po zmroku, a więc według tradycji biblijnej są już częścią niedzieli. Wielka Sobota jest czasem pragnienia spotkania się z Chrystusem. W czasie pandemii doświadczenie to nam znacząco rozszerzono i jeszcze nie wiemy, jakie skutki to przyniesie. Wielka Sobota jest czasem ciszy, która zwykle pomaga nam w spotkaniu z Bogiem. Pięknym biblijnym potwierdzeniem tego są słowa o proroku Eliaszu, który na górze Horeb doświadczył Boga w „brzmieniu ciszy” (1 Krl 19,12).

Po sobotniej ciszy, następuje noc, a po niej Poranek Zmartwychwstania. W czasie pierwszych spotkań z uczniami Jezus pozdrawiał ich słowami "Pokój wam!" (J 20,19). Zmartwychwstały Chrystus przynosi pokój. W języku Biblii pokój to nie tylko brak wojen, ale pełnia i dobrobyt codziennego istnienia, to też wewnętrzna harmonia, a nawet szczęście. Mądrością jest odkryć, że Jezus przekazuje pokój nie wprost, ale poprzez korzystanie ze źródeł, w których On dzieli się swym pokojem.

Pierwszym źródłem jest czyste sumienie. Pan Jezus nieraz mówił „Odpuszczone są twoje grzechy. Idź w pokoju”. Chrystus daje pokój, bo na swoje ramiona bierze nasze grzechy. Nie poradzimy sobie z grzechem poprzez samousprawiedliwienie, racjonalizację, albo powiedzenie „tak robią wszyscy” lub „trzeba być nowoczesnym”. Tylko wyznanie grzechu przynosi pokój, a samo rozpoznanie grzechu może być znakiem Bożego działania. Jezus obiecał Ducha Świętego, który „przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie” (J 16, 8). Świadomość słabości i grzechu może być zatem dowodem na to, że Bóg dotknął nasze serce. Tu przejawia się swego rodzaju uważność, o którą usiłowaliśmy w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia. Zatem wyrazem uważności może być poznanie grzechu, prowadzące do uzdrawiającego wyznania, a nie do rozpaczy, jak to było u Judasza. Dodajmy, że w konfesjonale kapłan modli się nie tylko o przebaczenie grzechów, ale również o pokój.

Drugim źródłem pokoju jest miłość, szczególnie przebaczenie. Nie będzie w nas pokoju tak długo, jak długo z serca wszystkim nie przebaczymy. Szczególną nauką o przebaczeniu i miłosierdziu jest Krzyż – tam Jezus mówi, że bez względu na to co uczynimy, On nam zawsze nam przebaczy.

Trzecim źródłem jest przyjęcie prawdy. Jeśli nie przyjmujemy chociażby fragmentu tego świata, wtedy nie ma w nas pokoju. Fałsz powoduje stałe napięcie i podziały. O znaczeniu przyjęcia prawdy pouczył nas Pan Jezus słowami „poznacie prawdę i prawda was wyzwoli” (J 8,32). Bez prawdy o sobie, o Bogu, o ludziach i świecie nie mamy szans na pokój.

Pan jest Jezus jest obecny w źródłach pokoju: On oczyszcza z grzechu, uczy przebaczenia i poucza o znaczeniu prawdy. On sam jest pokojem (Ef 2,14), dlatego przyjmując Go w Eucharystii jest w nas więcej pokoju.

Niestety, pokój Chrystusowy nie jest obecny w nas w pełni. Jeszce grzeszymy, jeszcze nie dość kochamy, jeszcze ulegamy fałszom. Dlatego nasz pokój jest jakby "oceaniczny". Możemy wyobrazić sobie oceaniczną głębię, gdzie nie ma napięć i jest harmonia, natomiast na powierzchni są fale niszczące nawet wielkie statki. My też w głębi duszy możemy być w Chrystusowym pokoju, a zarazem doświadczać napięć, nieporozumień i konfliktów. Trwanie w pokoju nie staje się raz na zawsze, ale wymaga usiłowania o bliskość z Chrystusem ipielęgnowania pamięci o źródłach pokoju. Pokój jest darem Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, ale jest też stałym zadaniem.

Msza święta podczas Triduum Paschalnego i Wielkanocy 2021. Transmisje w telewizji na żywo. O której i gdzie oglądać online nabożeństwo w dniach od 1-5.04.2021 roku? Program TV

Triduum Paschalne i Wielkanoc 2021. Msza święta w TV i onlin...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki