Wielkanoc 2021. Wielka Sobota to czas ciszy i pokoju. Rozważania dominikanina o. Hieronima Kaczmarka

red
Karol Makurat
Wielka Sobota jest czasem ciszy. To jedyny dzień w roku liturgicznym, kiedy nie jest odprawiana msza św. Wieczorne obrzędy Wigilii Paschalnej są celebrowane po zmroku, a więc według tradycji biblijnej są już częścią niedzieli. Wielka Sobota jest czasem pragnienia spotkania się z Chrystusem. W czasie pandemii doświadczenie to nam znacząco rozszerzono i jeszcze nie wiemy, jakie skutki to przyniesie. Wielka Sobota jest czasem ciszy, która zwykle pomaga nam w spotkaniu z Bogiem. Pięknym biblijnym potwierdzeniem tego są słowa o proroku Eliaszu, który na górze Horeb doświadczył Boga w „brzmieniu ciszy” (1 Krl 19,12).

Po sobotniej ciszy, następuje noc, a po niej Poranek Zmartwychwstania. W czasie pierwszych spotkań z uczniami Jezus pozdrawiał ich słowami "Pokój wam!" (J 20,19). Zmartwychwstały Chrystus przynosi pokój. W języku Biblii pokój to nie tylko brak wojen, ale pełnia i dobrobyt codziennego istnienia, to też wewnętrzna harmonia, a nawet szczęście. Mądrością jest odkryć, że Jezus przekazuje pokój nie wprost, ale poprzez korzystanie ze źródeł, w których On dzieli się swym pokojem.

Pierwszym źródłem jest czyste sumienie. Pan Jezus nieraz mówił „Odpuszczone są twoje grzechy. Idź w pokoju”. Chrystus daje pokój, bo na swoje ramiona bierze nasze grzechy. Nie poradzimy sobie z grzechem poprzez samousprawiedliwienie, racjonalizację, albo powiedzenie „tak robią wszyscy” lub „trzeba być nowoczesnym”. Tylko wyznanie grzechu przynosi pokój, a samo rozpoznanie grzechu może być znakiem Bożego działania. Jezus obiecał Ducha Świętego, który „przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie” (J 16, 8). Świadomość słabości i grzechu może być zatem dowodem na to, że Bóg dotknął nasze serce. Tu przejawia się swego rodzaju uważność, o którą usiłowaliśmy w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia. Zatem wyrazem uważności może być poznanie grzechu, prowadzące do uzdrawiającego wyznania, a nie do rozpaczy, jak to było u Judasza. Dodajmy, że w konfesjonale kapłan modli się nie tylko o przebaczenie grzechów, ale również o pokój.

Drugim źródłem pokoju jest miłość, szczególnie przebaczenie. Nie będzie w nas pokoju tak długo, jak długo z serca wszystkim nie przebaczymy. Szczególną nauką o przebaczeniu i miłosierdziu jest Krzyż – tam Jezus mówi, że bez względu na to co uczynimy, On nam zawsze nam przebaczy.

Trzecim źródłem jest przyjęcie prawdy. Jeśli nie przyjmujemy chociażby fragmentu tego świata, wtedy nie ma w nas pokoju. Fałsz powoduje stałe napięcie i podziały. O znaczeniu przyjęcia prawdy pouczył nas Pan Jezus słowami „poznacie prawdę i prawda was wyzwoli” (J 8,32). Bez prawdy o sobie, o Bogu, o ludziach i świecie nie mamy szans na pokój.

Pan jest Jezus jest obecny w źródłach pokoju: On oczyszcza z grzechu, uczy przebaczenia i poucza o znaczeniu prawdy. On sam jest pokojem (Ef 2,14), dlatego przyjmując Go w Eucharystii jest w nas więcej pokoju.

Niestety, pokój Chrystusowy nie jest obecny w nas w pełni. Jeszce grzeszymy, jeszcze nie dość kochamy, jeszcze ulegamy fałszom. Dlatego nasz pokój jest jakby "oceaniczny". Możemy wyobrazić sobie oceaniczną głębię, gdzie nie ma napięć i jest harmonia, natomiast na powierzchni są fale niszczące nawet wielkie statki. My też w głębi duszy możemy być w Chrystusowym pokoju, a zarazem doświadczać napięć, nieporozumień i konfliktów. Trwanie w pokoju nie staje się raz na zawsze, ale wymaga usiłowania o bliskość z Chrystusem ipielęgnowania pamięci o źródłach pokoju. Pokój jest darem Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, ale jest też stałym zadaniem.

Msza święta podczas Triduum Paschalnego i Wielkanocy 2021. Transmisje w telewizji na żywo. O której i gdzie oglądać online nabożeństwo w dniach od 1-5.04.2021 roku? Program TV

Triduum Paschalne i Wielkanoc 2021. Msza święta w TV i onlin...

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie