Wielka manifestacja kaszubskiej tożsamości

Maciej WajerZaktualizowano 
Tysiące ludzi z różnych stron kraju spotka się jutro we Wdzydzach w gm. Kościerzyna podczas dorocznego Zjazdu Kaszubów.

To będzie wielkie święto kaszubskiej braci. Mowa o Zjeździe Kaszubów, który w tym roku odbędzie się w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

W najbliższą sobotę, 2 lipca Wdzydze przeżywać będą prawdziwe oblężenie Kaszubów, którzy przyjadą do tej miejscowości z różnych stron kraju. Władze gminy Kościerzyna do tego historycznego wydarzenia przygotowywały się od ubiegłego roku.

- Jednym z powodów, dla których chcieliśmy, by zjazd odbył się właśnie we Wdzydzach, było właśnie samo miejsce - wyjaśnia Grzegorz Świtała, zastępca wójta gminy Kościerzyna. - Jest ono nasiąknięte kaszubską tradycją i kulturą. O silnym przywiązaniu mieszkańców naszej ziemi do kaszubszczyzny świadczy fakt, że zdecydowana ich większość opowiedziała się np. za zainstalowaniem dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości na terenie gminy. Zależy nam również na tym, by jeszcze bardziej wypromować wdzydzkie muzeum, które będzie głównym miejscem spotkania Kaszubów.

Zjazd będzie miał z pewnością niezwykle ważny wymiar kulturowy. Ten aspekt tego niecodziennego wydarzenia szczególnie podkreśla Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- W tym roku spotykamy się w miejscu wyjątkowym i legendarnym, gdzie przed 110 laty na skraju małej wioski położonej nad brzegiem olbrzymiego jeziora Wdzydzkiego małżeństwo Gulgowskich założyło w prostej kaszubskiej chacie jedyne w swoim rodzaju muzeum - stwierdza prezes ZKP. - Było to przedsięwzięcie pionierskie, ale poparte wizją i wiarą, zgodnie z którą warto zachować dziedzictwo rodzimej pomorskiej kultury ludowej, aby w przyszłości stała się ona źródłem inspiracji dla twórców z różnych dziedzin: od literatury i muzyki po malarstwo. Dzieło Gulgowskich było i jest kontynuowane i rozwijane.

Dodajmy, że Kaszubi przyjadą do Wdzydz m.in. pociągiem Transkassubia. Przyjedzie on z Chojnic do Olpucha i będzie skorelowany z pociągiem relacji Gdynia Kościerzyna. Transkassubia wyruszy z Kościerzyny do Olpucha o godz. 9.14. Około godz. 9.30 specjalne autobusy przewiozą uczestników do Wdzydz. Przypomnijmy, że zjazdy są wyrazem upamiętnienia zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa.


Program XVIII Zjazdu Kaszubów

Uczestnicy zjazdu będą świętować w dwóch miejscach - Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym oraz Centrum Usług Turystycznych
11.00 - uroczysta msza św. przy Centrum Usług Turystycznych
12.30 - wyruszy kaszubski korowód z CUT do muzeum
13.00 - oficjalne otwarcie XVIII Zjazdu Kaszubów
13.30 - występy zespołów folklorystycznych, rozpoczęcie turnieju gry w Baśkę
14.00 - konkurs kapel i kabaretów kaszubskich, koncert Pawła Ruszkowskiego, pokazy dawnych rzemiosł i zawodów oraz warsztaty rękodzieła ludowego, spotkania z kaszubskimi pisarzami, rejsy Stolemem
18.00 - zakończenie imprezy w muzeum

Koncerty
16.00 - Almost Jazz Group
17.30 - Damroka
19.00 - Weronika Korthals
20.30 - Natalia Szroeder
22.00 - dyskoteka z pokazem laserowym

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie