Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większość Pomorzan nie wypożycza książek z bibliotek

Maciej Pietrzak
Pomorzanie w porównaniu z mieszkańcami innych części kraju mają mniejszy wybór, jeśli chodzi o ofertę w bibliotekach. Nasz region jest dopiero na 11 pozycji, jeśli chodzi o liczbę książek
Pomorzanie w porównaniu z mieszkańcami innych części kraju mają mniejszy wybór, jeśli chodzi o ofertę w bibliotekach. Nasz region jest dopiero na 11 pozycji, jeśli chodzi o liczbę książek Przemysław Świderski
Fatalne dla Pomorza wnioski wynikają z raportów Biblioteki Narodowej. Jesteśmy na przedostatnim miejscu w kraju, jeśli chodzi o wypożyczenia książek z bibliotek. Na 100 osób wypożyczamy ledwie 265 pozycji.

Dlaczego tak niechętnie Pomorzanie korzystają z bibliotek? Pierwszą przyczyną może być po prostu ograniczony dostęp do tych instytucji. W naszym województwie mamy ok. 320 bibliotek, dla porównania na Podkarpaciu jest ich 677, a w woj. Śląskim 800.

Oczywiście na mniejszą ilość wypożyczania książek ma również to, że coraz częściej je kupujemy - robi to już prawie 40 proc. ankietowanych osób.

Pomorzanie w porównaniu z mieszkańcami innych części kraju mają też mniejszy wybór, jeśli chodzi o ofertę w bibliotekach. Nasz region jest dopiero na 11 miejscu w kraju pod względem liczby woluminów. Rzadziej niż w większości województw zbiory są również aktualizowane poprzez zakupy nowości.

Co ciekawe, jeśli już wybieramy się do biblioteki, to chętnie korzystamy z jej zasobów na miejscu. Wpływ ma na to zapewne dobre skomputeryzowanie tych instytucji na Pomorzu. Pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu w kraju. Wyposażonych w komputery jest aż 96,2 proc. pomorskich bibliotek, a 94 proc. z nich jest podłączonych do internetu.

Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że nie czytają przede wszystkim mieszkańcy wsi i małych miast, rolnicy, osoby bezrobotne i uważające się za ubogie, renciści i osoby po sześćdziesiątce.

Spadek zainteresowania notują jednak także biblioteki w dużym mieście, jakim jest Gdańsk. Choć liczba zarejestrowanych czytelników w 2014 roku wzrosła w porównaniu z ubiegłymi latami, to zmniejszyła się zarówno liczba odwiedzin, jak i wypożyczeń.

Rośnie jednocześnie zainteresowanie materiałami audiowizualnymi. - Potwierdza to charakterystyczne dla naszych czasów odejście od druku na rzecz innych form komunikacji - zauważają autorzy raportów Biblioteki Narodowej.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki