Więcej radości na Wielkanoc

RedakcjaZaktualizowano 
Abp Sławoj Leszek Głódź
Abp Sławoj Leszek Głódź Tomasz Bołt
Rozmowa ze Sławojem Leszkiem Głódziem, arcybiskupem metropolitą gdańskim

Dlaczego święta wielkanocne są tak ważne dla Kościoła?
Bo są osią w relacji do wszystkich innych świąt. Całe Misterium Paschalne rozpoczyna się od świąt wielkanocnych. Szczególnie dobrze widać to w tradycji wschodniej: tam niedziela nazywa się woskriesienie, czyli zmartwychwstanie. Wielkanoc to zwycięstwo życia nad śmiercią, nad złem, nad grzechem. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżne by było nasze życie i nasza wiara.

Na co ksiądz arcybiskup zwraca uwagę wiernych w te święta?
Na życie. A przede wszystkim na problem z oswajaniem ludzi do eutanazji, które ostatnio obserwujemy. Już to jest swoistą agresją na życie. Tymczasem tylko Bóg jest jego dawcą. Nie jest tak, jak uważa część ludzi, że to co można przegłosować, przedyskutować, przekrzyczeć, to jest prawdziwe.

A w wymiarze lokalnym?
Tutaj na miejscu symbolem jest "okno życia", które otwarłem dekretem w Matemblewie. Nawiązuje ono do starożytnego okna życia z klasztoru Santo Spirito w Rzymie. Oficjalnie zostanie uruchomione 2 maja. Także tego dnia, o godzinie 11 będzie miało miejsce inne ważne wydarzenie: konsekracja kościoła pw. Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie. Ma to takie duże znaczenie, bo Zaspa, dzięki słowom Ojca Świętego wypowiedzianym w 1987 roku, wrosła w etos godnego życia świata pracy. Konsekracji dokona watykański sekretarz stanu, ksiądz kardynał Tarcisio Bertone.

Jakie ma ksiądz życzenia na te święta?
Ojczyźnie życzę radości i spokoju, bo to co ostatnio się dzieje, przekracza ramy rozsądku. Trudno w takiej atmosferze świętować wielkie rocznice, które są przed nami, cieszyć się odzyskaną wolnością. A wolność ojczyzny to także pewien rodzaj zmartwychwstania. Wielu chciałoby się cieszyć, ale martwią się utratą pracy, boją się kryzysu. To problem stoczniowców z Gdańska i Gdyni, ale nie tylko. Jeżeli nie ma pracy, nie ma chleba. Nie ma chleba, nie ma radości. Dlatego trzeba dać ludziom nadzieję. Musimy zabiegać o godność pracy. To wielkie zobowiązanie dla wszystkich w tym roku wielkich rocznic.

Rozmawiał Lech Parell

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie