Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowisko „Szarża pod Krojantami” po raz ostatni reżyserował Jerzy Hanisz. Rezygnuje po 20 latach

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Widowisko „Szarża pod Krojantami” po raz ostatni reżyserował Jerzy Hanisz. Rezygnuje po 20 latach
Widowisko „Szarża pod Krojantami” po raz ostatni reżyserował Jerzy Hanisz. Rezygnuje po 20 latach Maria Sowisło / Wojciech Wieczorek
Trzema inscenizacjami związanymi z porucznikami Maczkiem i Mastalerzem oraz 18. Pułkiem Ułanów Pomorskich i Polskimi Siłami Zbrojnymi walczącymi w II wojnie światowej żegnał się z widzami reżyser widowiska „Szarża pod Krojantami” Jerzy Hanisz. Zrezygnował po 20 latach tradycji.

Widowisko „Szarża pod Krojantami” jest od 20 lat nieodłącznym elementem obchodów patriotyczno-religijnych rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem 18. Pułku Ułanów Pomorskich nieopodal Krojant. Każdego roku o reżyserię dbał Jerzy Hanisz. Śmiało można powiedzieć, że w tym przypadku to człowiek orkiestra. Każdego roku pisał inny scenariusz, ale element związany ze zwycięstwem pomorskich ułanów – niezmienny. Tutaj warto przypomnieć, że odtwarzane wydarzenia miały miejsce 1 września 1939 roku. Wówczas to żołnierze 18. Pułku Ułanów Pomorskich przeciwstawili się wojskom niemieckim. Dzięki ich poświęceniu polska piechota znajdująca się w rejonie Chojnic mogła się wycofać, a Niemcy nie byli w stanie w pierwszym dniu wojny zdobyć przeprawy na Brdzie.

Po 20 latach Jerzy Hanisz pożegnał się z widzami w mistrzowskim stylu. Na tegoroczną „Szarżę pod Krojantami” przygotował właściwie trzy inscenizacje. Jedną stałą i niezmienną związaną z 18. Pułkiem Ułanów Pomorskich oraz dwie kolejne - „Porucznik Kazimierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.” oraz „Udział kawalerzystów w walkach z Niemcami w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1940-1945”. Jerzy Hanisz wyszukał i zdobył nawet oryginalne zapisy rozmów Maczka i Mastalerza. Trudno się więc dziwić widzom, że po każdych słowach pożegnania, reżyser i scenarzysta nagradzany był oklaskami. Po zakończeniu widowiska z kolei wiele osób chciało osobiście uścisnąć dłoń Hanisza i podziękować za 20 lat nietuzinkowej przygody z historią Polski.

- Jako pomysł scenarzysta, reżyser, narrator, zamykam te książkę. Ten 20. rozdział był dla mnie bardzo ważny, bo spinał wszystkie moje pomysły, które tliły się w głowie. Coś trzeba zamknąć. Każda książka ma ograniczoną liczbę stron między okładkami i to właśnie nastąpiło – powiedział nam Jerzy Hanisz, który nie krył zadowolenia że tegoroczne widowisko było dynamiczne.

I faktycznie takie było. Czas pomiędzy inscenizacjami wypełniony był konkursem bryczek i banderii konnych oraz niesamowitą musztrą szwadronu kawalerii. Główna inscenizacja „Udział kawalerzystów w walkach z Niemcami w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1940-1945” dotyczyła walk polskich żołnierzy o wyzwolenie holenderskiego miasta Breda. To historyczne wydarzenie miało miejsce w dniach 28–30 października 1944 roku.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny Światowej pod Krojantami odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Widowisko „Szarża pod Krojantami” po raz ostatni reżyserował Jerzy Hanisz. Rezygnuje po 20 latach

Widowisko „Szarża pod Krojantami” po raz ostatni reżyserował...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki