Janek Wasiak
Andy Murray w meczu pierwszej rundy US Open
Andy Murray w meczu pierwszej rundy US Open PAP/Marcin Cholewiński
W trakcie meczu na US Open pomiędzy Murrayem a Francuzem Corentinem Moutetem doszło do sporej kontrowersji. Tablet arbitra nie był w stanie odtworzyć powtórki, a co gorsza, duże ekrany wokół trybuna pokazywały incydent w pętli przez kilka minut, lecz sędzina nie mogła na ich podstawie podjąć decyzji.

Murray serwował po zwycięstwo w całym meczu, lecz przegrywał 15:30, gdy przeciwnik Corentin Moutet w następnej wymianie, według sędziny Louise Engzell, odbił piłkę, po tym jak ta zdążyła się już dwa razy odbić na jego połowie.

Moutet postanowił jednak zakwestionować decyzję sędziny, wykorzystując system Video Review (VR), który został już wdrożony na różnych imprezach ATP Tour.

Engzell następnie wyjęła tablet, który miał pokazać powtórkę incydentu, aby pomóc podjąć decyzję, ale przez długi czas nic się nie działo. W tym przypadku technologia zawiodła.

Opóźnienie trwało ponad trzy minuty, ale przez cały czas kibice na stadionie mogli oglądać incydent na dwóch dużych ekranach wokół Grandstand w pętli – pozwalając kibicom na wysnucie wniosków. Powtórki pokazały wyraźne podwójne odbicie, ale Engzell nie była w stanie wydać werdyktu, ponieważ nie widziała zdarzenia na tablecie.

Nic tu nie mam, to pochodzi z telewizji. VR nie działa

- Engzell powiedział Moutetowi, który z kolei spojrzał na Murraya i powiedział:

Nie mają powtórki.

Engzell ogłosiła następnie tłumowi:

Niestety VR nie działa, to, co oglądacie państwo tu na ekranie pochodzi z połączenia telewizyjnego, więc oryginalne połączenie jest.

Doprowadziło to do zamieszania, ale ostatecznie to Murray wygrał punkt, ponieważ Engzell uznała, że doszło do podwójnego odbicia, co oznaczało, że podjęto właściwą decyzję – ale bez pomocy systemu VR.

Zapytany później o incydent, Murray – który wygrał ten mecz w trzech setach – powiedział, że nie jest jasne, jak działa system.

Tak, więc oczywiście nie wiem dokładnie, jak to ma działać i kto ma podjąć decyzję, ponieważ na ekranie widać było, że piłka odbiła się dwa razy

— powiedział.

Oglądaliśmy go około 10 razy. Wyraźnie to nie sędzia podejmuje tę decyzję. Nie wiem, jak działa ta technologia. Ale najwyraźniej nie poszło wszystko zgodnie z planem w dość ważnym momencie meczu. Byłoby dobrze, gdyby mogli to naprawić

- dodał na zakończenie.

Andy Murray - Corentin Moutet 3:0 (6:2, 7:5, 6:3). W następnej rundzie Murray zmierzy się z Bułgarem Grigorem Dimitrowem.