Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wrześniu ruszy ogólnopolskie badanie słuchu u dzieci na wsi

(K.N.)
We wrześniu ruszy ogólnopolskie badanie słuchu u dzieci na wsiZbadają słuch u dzieci ze szkół podstawowych w gminach wiejskich
We wrześniu ruszy ogólnopolskie badanie słuchu u dzieci na wsiZbadają słuch u dzieci ze szkół podstawowych w gminach wiejskich 123rf.com
Czy dzieci na wsi dobrze słyszą? Przekonamy się już jesienia – po uzyskaniu wyników pierwszych analiz. Podstawę do wyciągania wniosków w tym zakresie dadzą badania tak zwane przesiewowe (dokonywane po to, by dostrzec ewentualną chorobę u osób nie mających jej objawów) słuchu u dzieci ze szkół podstawowych w gminach wiejskich.

Celem tych badań (przeprowadzanych za darmo) jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego, a także zwrócenie uwagi rodziców, pedagogów i ogółu społeczeństwa na zaburzenia słuchu u uczniów w wieku wczesnoszkolnym. Zrealizują to zamierzenie Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek – Człowiekowi”. Patronat naukowy nad tym przedsięwzięciem sprawuje Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk.

Program z udziałem Kasy i Funduszu Składkowego zainicjował w 2008 r. dyrektor Instytutu, prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński. Za jego kontynuacją w br. opowiedziała się Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Uchwale nr 6 z 26 maja 2015 r. W badaniach wykorzystywane będą audiometry dające mozliwość przesyłania wyników do centralnej bazy danych i ich analizy w czasie wykonywania badań. Dzieci, u których wykryte zostaną zaburzenia słuchu objęte beą opieką diagnostyczną, terapeutyczną i rehabilitacyjną. Wstępnie szacowany jest udział w badaniach okolo 140 tysięcy dzieci (przede wszystkim uczniów I klas) i prawie 6000 szkół – wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Kowalkowski, kierownik Wydziału Ogólnego oddziału Regionalnego kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego KRUS w Gdańsku. - Wcześniej, w latach szkolnych 2008/2009, 2009/2010 i 2010/2011 badania słuchu łącznie przeprowadzono u ponad 350 tys. uczniów szkół podstawowych w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich w całej Polsce.

Udział w programie jest uwarunkowany pisemną zgodą rodziców każdego dziecka. Sprawdanie słuchu trwać będzie kilka minut. Wyniki przekazane zostana do wyłącznej wiadomości rodziców. Dzieci z wykrytymi zaburzeniami komunikacyjnymi otrzymują wskazania do dalszej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ.

Program badań na lata 2015/2016 podzielono na dwa etapy. W pierwszym (od września do grudnia 2015 r.) przeprowadzone zostana sprawdzenia u uczniów w 8 województwach Polski wschodniej, w drugim (od marca do czerwca 2016) w 8 województwach Polski zachodniej. Stowarzyszenie „Człowiek Człowiekowi” udostępni wykaz szkół uczestniczących w programie i harmonogram badań z początkiem września br. na stronie www.sponin.org.pl .

Organizatorzy: IFiPS oraz Stowarzyszenie „Człowiek człowiekowi” zapewniają, że badania u dzieci wykonywać będą wyznaczeni badacze, na terenie szkół i tylko w godzinach zajęć lekcyjnych.

Wyniki trzech poprzednich programów badań przeanalizowanych przez lekarzy specjalistów z IFiPS potwierdziły niepokojąco dużą skalę zaburzeń słuchu u dzieci mieszkających na ternach wiejskich. Równie niepokojące było to, że większość ich rodziców i pedagogów nie była świadoma takich zdrowotnych problemów u ich podopiecznych.

O dużym znaczeniu badań przesiewowych słuchu dla prawidłowego rozwoju i edukacji dzieci debatowano m.in. podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. W efekcie, Rada UE przyjęła w grudniu 2011 r. „Konkluzję w sprawie wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, z uwzględnieniem zastosowania narzędzi e-zdrowia i innowacyjnych rozwiązań" (D. U. Unii Europejskiej z 10.12.2011 r.) - informuje centrala KRUS – Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w warszawie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki