Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wartownia nr 1. Nowa ekspozycja na Westerplatte

Marek Adamkowicz
Wartownia nr 1 po latach doczekała się nowej wystawy
Wartownia nr 1 po latach doczekała się nowej wystawy M.Adamkowicz
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte nie ograniczyły się do uroczystości państwowych. Po ich zakończeniu na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej otwarto nową ekspozycję w Wartowni nr 1.

- Po wielu latach wnętrze doczekało się zmiany aranżacji - mówi Grzegorz Jedlicki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, który opiekuje się zabytkowym budynkiem. - Chcieliśmy przywołać klimat tego miejsca z września 1939 roku. Wykorzystaliśmy nie tylko eksponaty w postaci broni czy rzeczy osobistych polskich żołnierzy, ale też wzbogaciliśmy wystawę o część multimedialną.

Wartownia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do południa odwiedziło ją ponad pół tysiąca osób.
W tym roku ciekawostką związaną z obchodami na Westerplatte była premiera gry i artykułów modelarskich. Wydarzenie to przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

- Obecnie na Westerplatte dominują tandetne pamiątki, które niewiele mają wspólnego z historią tego miejsca. Chcemy to zmienić, promując wyroby krajowe, które mają odpowiednią jakość i spełniają rolę edukacyjną - tłumaczy Mariusz Wójtowicz-Podhorski, prezes GRHWST.

Tradycyjnie uroczystości rocznicowe zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, które zaprosiło na spotkanie modlitewne przed budynkiem dawnej Victoriaschule przy ul. Kładki. Budynek był hitlerowską katownią, do której zwożono Polaków aresztowanych na terenie Wolnego Miasta.

- Tak jak Westerplatte jest częścią polskiej tożsamości, tak Victoriaschule świadczy o tożsamości Gdańska - przypomniał wiceprezydent Maciej Lisicki.

O bohaterstwie polskich pocztowców i żołnierzy wspomniał natomiast metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który przewodniczył mszy świętej pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

- Pocztowcy otrzymali łaskę wiary, która pozwoliła im wytrwać na posterunku - powiedział hierarcha.
Po nabożeństwie odbyła się promocja książki wspomnieniowej Zygfryda Stefana Mielewczyka "Fotograficzne promieniowanie tła". Ojcem autora był Franciszek Mielewczyk, obrońca Poczty Polskiej, który jako jeden z nielicznych uniknął egzekucji na Zaspie w październiku 1939 r.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki