Warsztaty szekspirowskie w Gdańsku

  Warsztaty szekspirowskie w Gdańsku

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na bębnach, kiju deszczowym i innych egzotycznych instrumentach grają uczestnicy warsztatów szekspirowskich w Dworku Artura. Potem czas na zajęcia teatralne.
  - Weź Romka - woła Dorota Furas (pokazując kukłę Romea).
  Kukła Króla-Ducha sprawia młodym aktorom pewne trudności. - Ciężko poruszać rękami - mówi Jacek Furtas. - Muszą go nieść dwie osoby, w dodatku co chwila spada korona, zrobiona ze starych kostiumów przez Dorotkę.

  - "Król Lear" - mówi Paweł.
  - Król - ojciec lebiega. Błazen go ostrzega - odpowiadają młodzi aktorzy. Wykuli na blachę streszczenia najbardziej znanych sztuk Williama Szekspira dla tych, którzy czytać ich nie chcą , a chcieliby zabłysnąć w towarzystwie. Zabawne strofy przygotował Stanisław Barańczak.

  "Hamlet"...
  - Stryja w ryj? Drastyczny krok,
  Zwłoka. Jej finał: stos zwłok - radośnie recytują uczestnicy warsztatów.
  - Te i inne teksty usłyszymy podczas szekspirowskiej parady, która wyruszy z ulicy Długiej, przejdzie przez łąki i zakończy się na bastionach - mówi Alicja Mojko, prowadząca zajęcia. - Po drodze planujemy krótkie przystanki i zagranie kilku scenek.

  Dzisiaj ostatnie zajęcia. Alicja Mojko wyrusza bowiem jutro do Liverpoolu z teatrem Lustra Strona Druga. W Anglii gdańscy artyści wspólnie z aktorami Bare Feet z Zambii będą realizować spektakl "Igrając z burzą", oparty na "Burzy" Szekspira. Przedstawienie zobaczymy na Festiwalu Szekspirowskim 6 i 7 sierpnia (na dziedzińcu Katowni - w Zespole Przedbramia).

  Zajęcia na Dolnym Mieście i Oruni prowadzone są w ramach programu Artystycznych Rewitalizacji gdańskich dzielnic. Trwać będą do końca festiwalu.

  W sali kolumnowej Fabryki Karabinów przy ulicy Łąkowej zajęcia plastyczne "Kukła też człowiek" prowadzi Karol Prochacki; pod koniec lipca startują warsztaty szczudlarskie, a od 3 sierpnia kuglarskie, aktorskie i taneczne.

  Festiwal Szekspirowski zaczyna się 2 i potrwa do 9 sierpnia. Towarzyszyć mu będą kolejne warsztaty teatralne (aktorskie, choreograficzne, reżyserii świateł i dźwięku etc.). Zapisy - www.festiwalszekspirowski.pl (odpłatne).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo