Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walory estetyczne to nie wszystko. UOKiK podpowiada, jak wybrać ergonomiczny tornister

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Pierwszy dzwonek już za niecały tydzień, a tornister to podstawowy punkt na liście wyprawki szkolnej. Jak wybrać dla swojej pociechy ten najlepszy? Co sprawdzić w sklepie, aby plecak był wygodny? Specjaliści z laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadzili skrupulatne badania, aby wytypować te najbardziej ergonomiczne modele. Wybrali 10 modeli, które najlepiej spiszą się w warunkach szkolnych i w które warto zainwestować w nadchodzącym roku.

Specjaliści laboratorium UOKiK w Lublinie wytypowali 10 modeli tornistrów na podstawie rozeznania rynku przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową w maju 2021 r. w sklepach internetowych i stacjonarnych w całej Polsce. Każdy z nich posiada usztywnione dno oraz plecy, regulowane szelki oraz uchwyt do podnoszenia. Metody badań opracowano z wykorzystaniem normy DIN 58124, która opisuje wymagania dla tornistrów szkolnych.

- Tornister to podstawowy punkt na liście wyprawki szkolnej – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. - Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, wytrzymałość oraz przede wszystkim bezpie­czeństwo dla kręgosłupa dziecka. Jak można to sprawdzić w praktyce? Wyjaśniamy to w #UOKiKtestuje, w którym zbadaliśmy 10 modeli tornistrów różnych marek. Spe­cjaliści z laboratorium UOKiK ocenili tor­nistry pod kątem obecności odblasków, funkcjonalności i wytrzymałości. Spraw­dzili też, ile waży każdy model, i czy spody tornistrów są wodoodporne.

Badania każdego z modeli wykonano w ten sam sposób, w tych samych warunkach. Tornistry przeszły w sumie 190 testów, podczas których uzyskano 1723 wyniki cząstkowe. Po zsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że liderem edycji został tornister marki Kayokki. Zaraz za nim na podium znalazła się marka ST. Majewski Bambino oraz Real Madrid.

Czym kierować się przy wyborze?

Tornister ze sztywną konstrukcją jest zdrowszy dla kręgosłupa i sprzyja prostej postawie. Taka budowa chroni też plecy przed uwieraniem, nawet jeśli rzeczy w środku nie są ułożone. Badane modele nie posiadały pasów biodrowych, ale eksperci podkreślają, że warto pamiętać, iż ich obecność pozwala na lepsze rozłożenie ciężaru i odciążenie kręgosłupa dziecka. Jest to szczególnie istotne podczas dłuższego noszenia ciężkiego tornistra.

Szacuje się, że zalecana waga tornistra z wypełnieniem, którą uznaje się za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa, wynosi 10-15 proc. wagi ucznia, czyli dziecko ważące 40 kg powinno dźwigać nie więcej niż 4-6 kg. Szkolny plecak warto więc dostosować do wzrostu dziecka i tego, co będzie w nim nosić. Szczególnie młodsi uczniowie często wrzucają doń rzeczy, które nie są niezbędne w szkole, a znacznie zwiększają ciężar na plecach, dlatego nie zaszkodzi sprawdzać regularnie wagę i zawartość tornistra.

Szelki powinny być miękkie, szerokie i posiadać regulację długości. Idealnie, jeśli plecak ma możliwość regulacji wysokości mocowania szelek. Wówczas "rośnie" razem z uczniem.

Bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły poprawiają odblaski. Są konieczne, jeśli dziecko porusza się poza terenem zabudowanym. Dzięki nim nawet w pochmurne, szare dni będzie z daleka widoczne dla kierowców. Najlepiej, aby tornister lub plecak miał odblaski z tyłu, z boku i na szelkach. Jeżeli ten nie jest w nie zaopatrzony, można np. naszyć je na ubraniu lub nosić na ręce w formie bransoletki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki