Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waleczni metalowcy

Marcin Mindykowski
Za album "The Art of War" Sabaton został w tym roku po raz drugi wyróżniony szwedzką nagrodą dla najlepszego metalowego zespołu
Za album "The Art of War" Sabaton został w tym roku po raz drugi wyróżniony szwedzką nagrodą dla najlepszego metalowego zespołu Materiały promocyjne
Szwedzcy muzycy powermetalowego zespołu Sabaton nie spodziewali się zapewne, że wydając w maju 2008 roku czwarty w swojej karierze album, uczynią Polskę jednym ze swoich najwierniejszych bastionów.

W końcu piosenki o największych konfliktach militarnych XX wieku nagrywali od dawna. To jednak za sprawą utworu o polsko-niemieckiej bitwie pod Wizną ich gdańska wizyta zbiegła się z patriotycznym świętem, a muzyka zyskała tylu nowych odbiorców.

Wszystko zaczęło się, kiedy Sabaton zaczął pracować nad piosenkami na płytę "The Art of War". To wtedy członkowie zespołu zwrócili się do swoich fanów z prośbą o to, żeby przesyłali im pomysły na tematy nowych piosenek. Wśród nadesłanych e-maili znalazł się także ten, w którym polski fan grupy zaproponował Szwedom bitwę pod Wizną.

I tak na "The Art of War" trafił utwór "40:1", w którym Joakim Brodén, wokalista i autor tekstów szwedzkiego zespołu, przyrównał męstwo naszych żołnierzy, broniących w kampanii wrześniowej jednego z najważniejszych polskich punktów obronnych, do bohaterstwa Spartan walczących pod Termopilami. Piosenka stała się w Polsce bardzo popularna, a zmontowany do niej amatorski, patriotyczny teledysk zaczął bić w internecie rekordy popularności. Na fali tego sukcesu muzycy jesienią nie tylko zagrali trzy koncerty przy pełnych salach, ale też odwiedzili Wiznę i złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy i kpt. Władysława Raginisa.

Ukoronowaniem polsko-szwedzkiej przyjaźni okazał się oficjalny teledysk do "40:1", którego premiera odbyła się pod koniec lutego w sali projekcyjnej Muzeum Powstania Warszawskiego. Autorem klipu jest Jacek Raginis - wnuk siostry bohaterskiego obrońcy Wizny. Muzycy, którzy przybyli na premierę, byli pod wielkim wrażeniem powstałej pracy. Ze współpracy zadowolony jest także reżyser. - Kibicuję temu zespołowi i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze kiedyś przy realizacji wspólnych projektów - mówi Jacek Raginis.

Członkowie Sabatonu mówią, że ich wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego być może zaowocuje też nowymi piosenkami o polskiej historii. Szwedzi od dawna obiecują nam też utwór o Dywizjonie 303. We wrześniu wystąpią zaś w Wiźnie na specjalnym koncercie w 70. rocznicę bitwy

Przedtem jednak Sabaton znów przyjedzie do Polski na trzy klubowe koncerty.

- Na pewno będą najlepsze na całej trasie - cieszy się już Pär Sundström, basista grupy.

Piątkowy koncert Sabatonu poprzedzą występy szwedzkiego zespołu Bloodbound i gdańskiej formacji Empire.

Gdynia, 3.04. Klub Ucho, ul. św. Piotra 2. Godz. 20. Bilety: 65 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki