Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2019. Polacy spędzili letnie urlopy głównie nad morzem, korzystając z ofert last minute

AIP
W to lato najbardziej oblegane przez podróżujących były kurorty z woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.
W to lato najbardziej oblegane przez podróżujących były kurorty z woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Karolina Misztal / Polska Press
W minione wakacje najwięcej, bo aż 40 proc. urlopowiczów decydujących się na wakacje w Polsce, odpoczywało nad Bałtykiem - Gdańsk, Kołobrzeg i Mielno znalazły się wśród top 3 najczęściej wybieranych destynacji. Polacy pokochali wczasy ‘last minute’ - co piąty użytkownik serwisu podróżniczego Travelist rezerwował urlop maksymalnie na 7 dni przed wyjazdem.

Poza dłuższymi wypoczynkowymi pobytami, bardzo popularne były również weekendowe “citybreaki” - najczęściej do Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Krajowe wczasy były w tym sezonie o 14 proc. droższe w porównaniu do ubiegłego roku. Rekordowo podrożały wczasy na Mazurach, gdzie średnie koszty pobytu wzrosły aż o 19 proc.

Pomimo dużej popularności zagranicznych wyjazdów, z badań wynika, że aż 70 proc. podróżujących decyduje się na przynajmniej jeden letni wyjazd do Polski. Gdzie, za ile i jak długo wypoczywali w tym sezonie? Serwis rezerwacyjny Travelist przeanalizował wyjazdy swoich użytkowników i podsumowuje wakacje 2019.

Bałtyk znowu na topie

Nie jest zaskoczeniem, że w czasie miesięcy wakacyjnych szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się polskie wybrzeże. W to lato najbardziej oblegane przez podróżujących były kurorty z woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego - ponad 41 proc. użytkowników Travelist wybierało właśnie te destynacje. Wśród 3 najczęściej wybieranych destynacji uplasowały się takie miasta jak Gdańsk, Kołobrzeg i Mielno stanowiąc razem aż 13,7 proc. wszystkich rezerwacji. Trzecie w kolejności było województwo małopolskie, w którym wypoczywało 16,5 proc. wyjeżdżających z Zakopanem i Szklarską Porębą na czele (łącznie 6 proc. rezerwacji). Według analiz serwisu popularność wypoczynku nad Bałtykiem wzrasta z roku na rok, natomiast wyjazdów w góry spada - nad morze przybyło w tym sezonie o 2 proc. więcej turystów, a w góry o 2 proc. mniej. Destynacje nadmorskie najchętniej wybierali turyści z południa Polski (szczególnie Krakowianie i Wrocławianie), natomiast pomorzanie najczęściej odpoczywają w Tatrach.

Urlop na ostatnią chwilę

Ze statystyk portalu wynika, że Polacy nie spieszą się z organizacją urlopu. 35 proc. podróżujących z Travelist dokonywało rezerwacji swojego pobytu od 30 do 7 dni przed wyjazdem, a co piąty z nich korzystał z oferty “last minute” wykupując wczasy maksymalnie na 7 dni przed rozpoczęciem pobytu. Co więcej, zauważalny jest stosunkowo duży wzrost spontanicznych wyjazdów wakacyjnych, rezerwowanych nawet na z 1-dniowym wyprzedzeniem. Ich udział w ogólnej liczbie bookingów Travelist wynosi już 3,13 proc. Największą aktywność użytkowników serwis odnotował na początku wakacji, w pierwszym tygodniu lipca.

Weekendowe city breaks

W tegorocznym sezonie, podobnie jak w poprzednim, urlopowicze najchętniej bookowali wyjazdy powyżej 5 dób, najczęściej połączone z weekendem (80 proc. przypadków). Okazuje się jednak, że jeden dłuższy urlop w trakcie wakacji to często za mało. Jak pokazują dane Travelist, Polacy są także wielkimi fanami krótkich, weekendowych wypadów, na których cel szczególnie często wybierają największe turystyczne polskie miasta. 11 proc. wakacyjnych “citybreak’ów” to wyjazdy do Krakowa, Gdańska i Wrocławia. W porównaniu z rokiem poprzednim serwis zanotował więcej pobytów weekendowych z 2 noclegami. Pod względem częstotliwości wyjazdów, zdecydowanie bardziej aktywnym turystycznie miesiącem był sierpień, w którym zrealizowano ponad 54 proc. wyjazdów.

Na Mazurach najdrożej

Z roku na rok koszt wakacyjnych wczasów w Polsce lekko wzrasta. Średnia cena wyjazdu na 7 nocy wyniosła w tym sezonie 3049 zł - o 14 proc. więcej niż w wakacje 2018. Doba pobytu w przeliczeniu na osobę sięgała zaś średnio 193 zł i była o 10 proc. droższa względem ubiegłorocznego sezonu. Najdynamiczniej wzrosły ceny obiektów noclegowych na mazurach, gdzie w porównaniu do lata 2018, koszty pobytu podrożały aż o 19 proc.

Hotel czy pałac?

Biorąc pod uwagę standard obiektów noclegowych wyjeżdżający na urlop najczęściej wybierali hotele 4-gwiazdkowe - 31 proc. użytkowników Travelist. Najrzadziej rezerwowane były zaś najbardziej luksusowe hotele, które wybrano w 4 proc. przypadków. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się też niestandardowe obiekty noclegowe jak na przykład zamki czy pałace, które stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych hoteli i pensjonatów.

Czy to już koniec wyjazdów?

Z danych serwisu wynika, że mimo końca kalendarzowego lata zainteresowanie wyjazdami do Polski nie słabnie również we wrześniu i w październiku. Rezerwacji na pobyty w tych miesiącach użytkownicy dokonywali głównie w ostatnim tygodniu sierpnia. Mimo mniej wakacyjnej aury wciąż większość z nich chętniej wybiera morze (54 proc. wyjazdów). Jak każdej jesieni w tym okresie niezwykle popularne są również góry - niemal 40 proc. wyjeżdżających wybiera się tam w najbliższych miesiącach.

Eksperci Travelist przewidują, że okołoweekendowe wypady będą napędzać koniunkturę branży turystycznej aż do kolejnego dużego peak’u wyjazdowego w sezonie zimowym 2019/2020.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje 2019. Polacy spędzili letnie urlopy głównie nad morzem, korzystając z ofert last minute - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki