W starogardzkim szpitalu nie chcą pensji z grudnia

  W starogardzkim szpitalu nie chcą pensji z grudnia

  Maciej Jędrzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zawrzało w powiatowym Specjalistycznym Szpitalu św. Jana w Starogardzie Gdańskim. Nowa dyrektor lecznicy Beata Ładyszkowska zaproponowała wszystkim pracownikom powrót do wynagrodzeń z grudnia 2007 r. Oburzyło to m.in. pielęgniarki i położne, które zapowiedziały, że nie zaakceptują niższych płac.
  W czwartek odbyło się w szpitalu spotkanie z jego dyrekcją i starostą Leszkiem Burczykiem, zorganizowane przez pielęgniarki oraz położne, ale także z udziałem m.in. lekarzy.

  - Szykowaliśmy się do rozmów w sprawie podwyżek, więc na powrót do tego, co było w grudniu, w ogóle się nie godzimy - mówiła Małgorzata Stępińska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w starogardzkim szpitalu. - W tej sytuacji nawet większość z nas może odejść z pracy i poszukać innej, a to się odbije na jakości usług szpitala.

  W styczniu br. ówczesny dyrektor Tadeusz Rocławski i związki zawodowe szpitala zawarły porozumienie dotyczące podwyżek - średnio o 1063 zł brutto dla każdego pracownika. Ale aneks z końcem sierpnia wygasa. To oznacza, że np. pielęgniarka z blisko 20-letnim stażem, jak poinformowały nas same pielęgniarki, zarabiać będzie nie 2 tys. zł na rękę z dodatkami, ale o około 500 zł mniej.

  - Daję to, co mam, proszę o pół roku czasu - argumentowała dyrektor Beata Ładyszkowska. - Zobaczymy, jaka będzie wówczas sytuacja finansowa szpitala, bo w tej chwili nie stać nas na takie wynagrodzenia.

  - Naszym celem jest utrzymanie szpitala, potrzebna jest do tego państwa wyrozumiałość i cierpliwość - mówił do zebranych starosta Leszek Burczyk.

  Pielęgniarki po spotkaniu mówiły o prawdopodobnym wejściu w spór zbiorowy z dyrekcją. Pierwszym etapem tego rozwiązania byłyby rokowania związków zawodowych z dyrekcją.

  Zadłużenie szpitala sięga 65 mln zł. Dyrektor placówki przygotowuje obecnie program jej restrukturyzacji.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo