W sobotę Marsz Tysiąca Tóg. Na dzień przed protestem togi sędziów z Elbląga zostały przekazane do depozytu

Patrycja Ochab
Sędziowie z Sądu Rejonowego w Elblągu stracili swoje togi do poniedziałku. Prezes sądu nakazała złożyć je do depozytu w związku z „Marszem Tysiąca Tóg”.

Togi sędziów z Elbląga przekazane do depozytu

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA informuje o sytuacji w Elblągu na swoim profilu na Twitterze. Polecenie wydane przez prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszkę Walkowiak nazywa „specjalnymi środkami bezpieczeństwa w związku z Marszem Tysiąca Tóg!”.

Prezes sądu w Elblągu zarządziła zabezpieczenie tóg

W tej sprawie zwróciliśmy się o komentarz do rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Elblągu. Rzecznik prasowy, Tomasz Koronowski przedstawił stanowisko prezes Agnieszki Walkowiak, wskazując, że "togi przydzielone sędziom stanowią mienie Skarbu Państwa, pozostające w dyspozycji poszczególnych sądów". W związku z tym prezes w piątek o godzinie 15 zarządziła zabezpieczenie tóg przed ich wyniesieniem poza budynek Sądu, bez zgody dysponenta.

Zarządzenie Prezesa Sądu zostało wywołane nadejściem na służbowy adres poczty elektronicznej informacji Prezesa SSP „Iustitia” Oddział w Elblągu, z której wynikało prawdopodobieństwo nieuprawnionego użycia tóg podczas zaplanowanego na dzisiaj Marszu Tysiąca Tóg. Togi zostaną ponownie przekazane sędziom w poniedziałek w godzinach porannych. Nie będzie przeszkód w przeprowadzeniu ewentualnych posiedzeń aresztowych, jako że togi znajdują się w sekretariacie właściwego Wydziału -wskazywał Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Marsz Tysiąca Tóg w sobotę

„Marsz Tysiąca Tóg” to manifestacja wobec wprowadzanym zmianom w sądownictwie. W proteście w Warszawie uczestniczyli sędziowie i prawnicy z całej Polski, ale także innych krajów Europy. Przeszli spod Sądu Najwyższego pod Sejm w milczeniu, bez wznoszenia haseł. Organizatorzy prosili prawników o ubranie tóg.

ZOBACZ, jak przebiegał Marsz Tysiąca Tóg w Warszawie.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie