Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku zniknie kolejny pracodawca energetyczny spółka Energa Operator Eksploatacja Słupsk

Zbigniew Marecki
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. pixabay.com
1 października zostanie wyrejestrowana spółka Energa Operator Eksploatacja Słupsk. To kolejny krok w kierunku gospodarczego osłabiania miasta.

- Gdy w 2012 roku ówczesny zarząd Grupy Energa zlikwidował w Słupsku miejscowy oddział Energi Operatora, to doszło do wzmocnienia Koszalina, który przejął pracowników, podatki, a nawet samochody, bo szybko zostały przerejestrowane do Koszalina – opowiadają związani z energetyką słupscy związkowcy. Wg nich teraz nastąpi kolejny etap tych niekorzystnych zmian, który tym razem obejmie ponad 300 pracowników.

Czytaj także: Grupa Energa prostuje część zarzutów związkowców

Energa Operator Eksploatacja Słupsk to przede wszystkim elektromonterzy zajmujący się nadzorem nad siecią. To oni reagują w trakcie bieżących awarii i dużych problemów z sieciami podczas gwałtownych wichur czy ostrych zim. Ta spółka - córka, która od 2012 roku podlega pod koszaliński oddział Energi Operatora, początkowo zatrudniała ponad 490 pracowników. Jednak z biegiem lat liczbę jej pracowników ograniczano, bo nie przyjmowano nowych, a starsi odchodzili na do innych firm albo przechodzili na emeryturę. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie średnia wieku na wykonawstwie przekracza 55 lat.

Związkowcy nie ukrywają, że niekorzystne zmiany w słupskiej energetyce zaczęły się, gdy władzę w kraju przejęła Platforma Obywatelska, bo to za jej czasów w Słupsku zlikwidowano takie firmy jak Enwod (energetyka wodna), Entrans (energetyczny transport) czy słupski oddział Energi Operatora. Zresztą osłabienie dotyczy nie tylko Słupska, ale także mniejszych miejscowości, gdzie zlikwidowano (np. w Ustce i Sławnie) działające tam przez wiele lat punkty energetyczne, które sprawnie reagowały w przypadku problemów z sieciami energetycznymi. Poza tym pod Sopot podlega obecnie słupska grupa wykonawcza Energi Operator Oświetlenie.

- Niekorzystne zmiany obejmują także uprawnienia dotyczące inwestycji. Inwestor, który chce mieć moc powyżej 40 kilowatów, to wszystko musi załatwiać w Koszalinie. W Słupsku i innych rejonach podległych Energi Operatorowi w Koszalinie nie ma takich uprawnień – dodają związkowcy.

Jednocześnie w Grupie Energa trwa proces konsolidacji. W rezultacie trójmiejska centrala Energi Operatora zatrudnia już 470 pracowników, którzy działają w dzierżawionych, dużych budynkach, a te opuszczone w mniejszych miejscowościach coraz szybciej przekształcają się w ruiny, bo często nikt nie chce ich kupić. Grupa rozwija także eksperyment logistyczny poprzez centralne zakupy inwestycyjne, co rodzi niebezpieczeństwo niewywiązania się z umów z inwestorami oraz rodzi niepotrzebne koszty. Te zresztą rosną, gdy grupy naprawcze muszą działać na znacznie większych niż niegdyś obszarach, a projektanci muszą dojeżdżać do pracy w biurach w dużych miastach, choć pracują nad projektami dla miejscowości, gdzie mieszkają na co dzień.

- Liczyliśmy, że PiS zmieni te tendencje, ale nic takiego się nie dzieje. Przeciwnie, niekorzystne zmiany się pogłębiają. Tymczasem wewnętrzna umowa z 2012 roku, która określała warunki pracownicze, już straciła ważność, a nie wiadomo, jaka będzie dalsza polityka Grupy Energa – mówią związkowcy ze Słupska.

Dlatego rozpoczęli korespondencję z ministrem energetyki i chcą, aby ich problemy były dyskutowane podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Gdańsku. Uważają, że skoro zdecydowano, że w Grupie Energa ma powstać 8 spółek wykonawczych (jedną z nich jest słupski Enbud), to powinno także działać 8 oddziałów Energi Operatora, a to oznacza konieczność otworzenia dwóch zlikwidowanych oddziałów w Słupsku i Elblągu. Związkowcy liczą, że w ich działaniach wspierać będą ich władze Słupska i Elbląga, bo to oznacza większe dochody tych miast, wzrost ich znaczenia oraz dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców.

Oglądaj także: Doprowadził do zerwania umowy z Energą na stałą opłatę za prąd. Rozmowa z Ignacym Stopnickim - wideo archiwum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Słupsku zniknie kolejny pracodawca energetyczny spółka Energa Operator Eksploatacja Słupsk - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki