W pomorskich sklepach sprzedają zepsute mięso

  • Dziennik Bałtycki

Ewelina Oleksy

Mięsa i wędliny z lepką powierzchnią, noszące naloty pleśni, o kolorze białym lub zielonym, śmierdzące, w trakcie trwałego procesu psucia. Produkty przeterminowane, źle oznakowane. Takie nieprawidłowości aż w 9 na 10 sprawdzanych placówek -sklepach i hurtowniach wykrył Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gdańsku.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gdańsku, zaalarmowany przez klientów przeprowadził kontrolę 10 placówek w Gdańsku, Słupsku i Lęborku. W 9 z nich - głównie dużych sieciach handlowych - stwierdzono szereg nieprawidłowości. I nie chodziło tylko o złe oznakowanie produktów. Większość z nich była bowiem po prostu niejadalna, a wręcz trująca. Czyli przeterminowana lub zepsuta.

- Stwierdzono wady organoleptyczne, które polegały na wprowadzeniu do obrotu luzem i w wyłożonych ladach chłodniczych mięsa, przetworów mięsnych i wędlin z lepką powierzchnią, noszących naloty pleśni o kolorze białym lub zielonym i nieświeżym zapachu świadczącym o trwałym procesie psucia - mówi Waldemar Kołodziejczyk z WIIH w Gdańsku.- Było to bardzo wiele wyrobów, np. kiełbasa krakowska, kaszanka bydgoska, pasztet wędzony, polędwica sopocka, boczek wędzony, filet indyczy, szynka drobiowa, kiełbasa myśliwska, czy jałowcowa podwędzana - wymienia.

Posypały się kary w łącznej wysokości 6 tys. zł. Do tego trzy mandaty warte w sumie 950 zł.

Ale poza konsekwencjami finansowymi dla nieuczciwych przedsiębiorców, wobec dwóch sklepów - z Gdańska i Lęborka - inspekcja zdecydowała się skierować do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dot. wprowadzania do obrotu zepsutych środków spożywczych.

- W latach 2014-2015, gdy prowadziliśmy takie same kontrole, nie mieliśmy takiej sytuacji - wskazuje Kołodziejczyk.

Inspektorzy biją na alarm, że w sezonie letnim z mięsem sprzedawanym nam w sklepach może być tylko gorzej. I uczulają, że przedsiębiorcy z chęci większego zysku coraz częściej kombinują, by zepsuty towar i tak sprzedać. Jedną z takich metod jest np. mycie szynek, kiełbas czy kawałków mięsa, by zniknęło z ich powierzchni to, co klienta odstrasza.

- Z uwagi na zagrożenie interesów konsumentów istnieje potrzeba kontynuowania kontroli w tym segmencie rynku. Apelujemy do mieszkańców o przekazywanie nam informacji o nieprawidłowościach w obrocie żywnością - wskazuje Kołodziejczyk.

ewelina.oleksy@polskapress.pl

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.05.2017, 20:58

a co ma do tego kontrola w marketach...za PO bylo swieze:)))

27.03.2017, 00:05

6 tysięcy... Pewnie właściciele tych sklepów i hurtowni pękali ze śmiechu i na drugi dzień dalej sprzedawali "uzdrawiane" mięsko.

19.06.2016, 06:47

tak jak w rosji / kazdy kazedego oszukuja a putin temu przyklaskuje. tak mi powiedzial moj znajomy rosjanin ktory odwiedzil swoj kraj ostatnio.

18.06.2016, 09:20

Ja kupuje w malych sklepikach zaufanych.Mieszkam na Kartuskiej i jest tam sklepik godny polecenie nie bede podawal nazwy bo zaraz bedzie ze reklama.Fajne Panie zawsze doradza ipewne jest to ze zawsze jest swiezo i smacznie .

17.06.2016, 22:30

TO BYŁO DOBRE DO szLACHtyu AFI SKRUSZAŁE A PO TEM duPRawione Po POLACKU

17.06.2016, 16:28

Bo być może nie ma prawa aby udostępniać ich nazw? Albo jest ich nadmiar, że musiałby rozpisać się na całą stronę - w końcu dotyczy to całego pomorza. A jeśli wątek dotyczy np. takiej Biedronki czy Lidla, ewentualnie innego dużego marketu, to weźcie pod uwagę że mają oni też inny asortyment w sprzedaży który jest zjadliwy, a ludzie czytając tego typu artykuł o zatrutym mięsie z dopiskiem którego sklepu dotyczy - od razu przestaną robić zakupy w nim z postawą, że to truciciele pod każdym względem i nie wezmą pod uwagę tego, że inne produkty są u nich w porządku.
Zasób klientów im spadnie z powodu danego artykułu, później właściciele sklepu zaczną obwiniać o to prasę i efekt końcowy będzie w sądzie.

17.06.2016, 15:46

najważniejsze, że kaczki nie śmierdzą, dobra zmiana!

17.06.2016, 13:33

t

17.06.2016, 13:31

czemu kryją tych sk... , którzy trują ludzi?

17.06.2016, 13:28

Ta utrzymywana przez podatników instytucja państwowa pozoruje tylko swoją działalność co widać po wynikach ich tzw kontroli, nie podadzą nazw placówek które kontrolują zasłaniając się Ustawą o ochronie danych osobowych zapleśniałych wędlin.

17.06.2016, 13:21

Dziwne, ten proceder trwa bardzo długo i jest tolerowany, dlaczego? Dziwi też fakt,że nigdy nie upublicznia się wyników kontroli dot sklepów które sprzedają szkodliwą dla nas żywność, sztuka dla sztuki, państwowe organy kontroli dbają o interesy właścicieli sklepów!

17.06.2016, 10:33

Co prawda to prawda jest coraz gorzej ,nawet te paczkowane z trzy dniowym jeszcze czasem czy z lidla biedronki i netto nie polecam ,wszystko to syf ,moje zwierzaki nie chcą jeść z tych sklepów a z Merkusa okej.

17.06.2016, 10:14

Przestancie kupowac w tych lidlach i kauflandach. Stare mieso, ktorego nie mogli sprzedac w Niemczech, Niemcy wysylaja do Polski.

17.06.2016, 10:01

Panie Kołodziejczyk najlepszym lekarstwem jest podanie adresów sklepów tych oszustów i złodziei! Jak klienci przestaną u nich kupować to będzie najdotkliwsza kara! To jest chore śmiesznie niskie mandaty mają być przestrogą? Niech pan się puknie w glacę!

17.06.2016, 09:45

A najlepiej przychodzic z psem on wyczuje ten odor padliny

17.06.2016, 09:17

Jak zwróciłem personelowi uwagę to potraktowali mnie jak natręta.

17.06.2016, 09:00

Zamiast tych symbolicznych opłat administracyjnych, wystarczy podać nazwy i adresy placówek!!! A tak, zabawa trwa w najlepsze.

17.06.2016, 08:50

Takie symboliczne kary finansowe to opłaca się uiszczać od ręki!

17.06.2016, 08:27

U nowaka smierdziało ale eleclercu na przymorzu kupilem raz kurczki czesci udka i skrzydelka pani zapakowala a w domu otworzylem i misialem wyrzuciec tak waliło od tej pory wszystko sprawdzam

17.06.2016, 07:57

W sklepach Nowaka śmierdzi od brudu a te cwane baby wciskają jak idzie śmierdzące wędliny i mięso.

17.06.2016, 07:52

Chciałbym poznać nazwy tych trucicieli, aby móc unikać kupowania ich produktów.