W Orłowie zaparkujesz

Szymon SzadurskiZaktualizowano 
Budowa parkingu przy ul. Orłowskiej już trwa
Budowa parkingu przy ul. Orłowskiej już trwa Tomasz Bołt
Rozpoczęta już przebudowa skrzyżowań alei Zwycięstwa z ulicami Orłowską, Przebendowskich i Spółdzielczą to nie ostatnie tegoroczne inwestycje drogowe na wielką skalę, jakich doczekają się mieszkańcy najbardziej prestiżowej, nadmorskiej części Orłowa.

Urząd Miasta Gdyni przekazał już bowiem plac budowy wykonawcy parkingu przy ul. Orłowskiej. Przy okazji pod częścią tej ulicy, a także sąsiednimi - ul. Króla Jana III i Popiela, zbudowana zostanie kanalizacja deszczowa. Prace, które pochłoną 8,5 mln zł, właśnie się rozpoczęły.

- Jeśli wykonawca nie spóźni się z robotami, a liczymy, że tak właśnie się stanie, parking gotowy będzie do końca czerwca - mówi Teresa Horiszna, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni. Dla mieszkańców ul. Orłowskiej i przyległych uliczek budowa parkingu była jedną z kluczowych spraw.

- Lokalna społeczność za naszym pośrednictwem prosiła urzędników o tę inwestycję już od kilku lat - mówi Jolanta Roszczynialska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Orłowo. - W każde wakacje powtarzała się bowiem taka sama sytuacja. Do pięknej, nadmorskiej części Orłowa zjeżdżały tłumy turystów, a ulica Orłowska, a także wszystkie uliczki przyległe zamieniały się w jeden wielki parking. Zastawiony był dosłownie każdy fragment chodnika. Mieszkańców bardzo to denerwowało. Dlatego cieszymy się, że parking zostanie wykonany jeszcze przed początkiem sezonu letniego.

Jolanta Roszczynialska dodaje, że w ubiegłych latach udało się wywalczyć w Urzędzie Miasta Gdyni jedynie utwardzenie placu naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 8, na którym parkować mogą samochody.

- Parkingu z prawdziwego zdarzenia jednak brakowało - twierdzi Roszczynialska.

W tegorocznym budżecie Gdyni znalazły się ponadto pieniądze na wykonanie nawierzchni ul. Szturmanów w Orłowie.

- Także o tę ulicę mieszkańcy walczyli od lat - mówi Jolanta Roszczynialska.
Gruntowe, nieskanalizowane ulice w Orłowie były dotychczas często podtapiane, a zalewane przyległe posesje ratować musiała straż pożarna, odpompowując nadmiar wody specjalnymi pompami.

Podtapiani

Mieszkańcy okolic ul. Szturmanów, Kaprów i Szyprów na fakt notorycznego zalewania swoich posesji narzekali już 10 lat temu. Sytuacja była jednak skomplikowana, bo wykonania ulic chcieli
lokatorzy z zalewanych domów. Inni orłowianie protestowali jednak przeciwko budowie asfaltowej nawierzchni, argumentując, że... w dzielnicy zwiększony zostanie ruch samochodów. Miasto więc, choć na część ulic miało wykonany projekt techniczny, musiało przebrnąć przez długotrwałe procedury sądowe. Ostatecznie jednak udało się osiągnąć porozumienie i ulice są po kolei budowane.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie