W Nowej Wsi spór o miedzę z… wójtem Parchowa. Poszło o granice drogi gminnej

Maria Sowisło
Maria Sowisło
fot. Maria Sowisło
Udostępnij:
Od lat nikt nie interesował się drogą gminną w Nowej Wsi (gmina Parchowo, Pomorskie). Zainteresowanie urzędników nagle wzrosło, kiedy jeden z rolników postanowił zrobić płot przy swoim polu. - Ciągle wchodzili na moje, to wznowiłem granicę i będę pole grodzić – zapowiada Czesław Płotka w Nowej Wsi.

Wydaje się, że spór o miedzę miał początek w 2001 roku. Jak wspomina Czesław Płotka z Nowej Wsi, zgodził się wówczas, żeby urzędnicy zlecili poszerzenie i podniesienie drogi, a także zniwelowanie skarpy od strony jego . W tamtym czasie bowiem trasa wiodła niemal wąwozem. Nikt z rolników nie był w stanie dojechać do swojego pola żadną maszyną rolniczą.

- To było wszystko na gębę. Nie mam żadnego potwierdzenia, ale od tamtego czasu moje pole wszyscy zaczęli traktować, jak drogę. Ciągle wchodzili na moje, bo po drugiej stronie drogi jest skarpa

– wyjaśnia Czesław Płotka.

Wiele się zmieniło, kiedy samorządowcy z gminy Parchowo postanowili poprawić nawierzchnię drogi w Nowej Wsi. Z centrum wioski prowadzi ona nie tylko na pola, ale też do kilku zabudowań. Podczas roztopów czy ulewnych deszczy, jest bardzo często nieprzejezdna. Część trasy została już utwardzona płytami betonowymi, a kolejne czekają na ułożenie.

- Wystraszyłem się, że z tymi płytami znowu wejdą w moje. Zrobiłem na własny koszt wznowienie granic

– kwituje Płotka.

I faktycznie, z dokumentacji wynika, że geodeta pracował w marcu 2019 roku. Wznowił granice między polem Płotki, a drogą. Cztery miesiące później w to samo miejsce przyjechał kolejny geodeta ale na zlecenie gminy. Na wizję lokalną wezwany został Płotka, jego sąsiad oraz urzędnicy. Inni właściciele sąsiadujących z drogą działek, nie.

- Usłyszałem, że nie mam prawa grodzić, bo żaden kombajn nie przejedzie. I znowu moje pole mierzyli. A co oni mają do mojego? Jeśli droga jest teraz za wąska, to niech zbiorą skarpę po drugiej stronie. Granica jest na samej górze skarpy

– wyjaśnia rolnik z Nowej Wsi i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Przy wznowionej granicy swoje pola, tuż przy drodze, ustawił słupki. - Chcę to ogrodzić siatką, bo ile razy można słuchać, że drogę zabieram, że ją ciągle niszczę? Przecież ja mam wznowienie granic – denerwuje się Płotka, który w styczniu tego roku (2021) złożył do gminy wniosek, by uregulować granice wszystkich działek sąsiadujących z drogą. Wszystkich, nie tylko jego. - Od razu będzie wiadomo gdzie i kto ma oddać – kwituje Płotka.

Po prawie dwóch miesiącach, w marcu tego roku (2021), wójt Parchowa Andrzej Dołębski zażądał usunięcia części słupków ogrodzenia, które - jak stwierdził geodeta pracujący na zlecenie gminy – są ustawione na drodze.

- Rzeczywiście wynajęliśmy geodetę. Na wniosek mieszkańców wznawialiśmy granice w Nowej Wsi i Bawernicy, bo tam mamy bałagan geodezyjny. Trochę to trwało – stara się wyjaśnić wójt Parchowa Andrzej Dołębski, który przyznaje, że droga w Nowej Wsi będzie utwardzana zgodnie z dwuletnim projektem i dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

- Pewnie tak jest, że granica działki, na której jest drga, jest na skarpie. Jeśli tak jest faktycznie, część skarpy zbierzemy

– zapewnia wójt i dodaje, że do tej pory wszystko było w porządku, bo każdy mógł przejechać drogą. - Szczegóły tej sprawy zna Bernadeta Majkowska – stwierdził Dołębski.

Z kolei pracująca w Urzędzie Gminy Parchowo Bernadeta Majkowska, zajmująca się gospodarką nieruchomościami uważa, że problem z granicami drogi jest tylko na części działki sąsiadującej z polem Płotki.

- Wznawialiśmy granice działki drogi od strony pola tego pana, bo właściciel ciągle twierdzi, że wchodzimy mu z drogą w pole. Nie było potrzeby wznawiania granicy po drugiej stronie. Tam nikt nie ma zastrzeżeń

– skwitowała pytania Majkowska.

Tymczasem Czesław Płotka czeka na obiecane poszerzenie drogi (zniwelowanie skarpy), bo zgodnie z mapami geodezyjnymi, trasa ma w niektórych miejscach nawet 10 metrów szerokości. W rzeczywistości jednak niespełna 5 metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie