Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Malborku znika pomnik Armii Czerwonej. Trwa rozbiórka pomnika radzieckiego wojska. Wideo

Anna Szade
Anna Szade
Zgodnie z zapowiedzią Instytutu Pamięci Narodowej, zostanie zlikwidowany Pomnik Armii Czerwonej przy ulicy Sikorskiego. Rano 9 sierpnia ekipa wynajęta przez IPN rozpoczęła przygotowania do likwidacji pomnika, który w Malborku stoi do 1945 roku.

Malbork. Rozbiórka Pomnika Armii Czerwonej

Głosy malborczyków, którzy nie chcą Pomnika Armii Czerwonej w przestrzeni publicznej miasta, odżyły po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. W tej sprawie odbyło się m.in. spotkanie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z władzami Malborka. Potem zdawało się, że sprawa przyschła, ale okazało się, że problemem jest fakt, że pomnik z gwiazdą figuruje w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Niedawno wojewódzki konserwator zabytków wykreślił go z tego rejestru.

Decyzja konserwatora sprawiła, że IPN ma otwartą drogę do usunięcia pomnika. We wtorkowy poranek (9 sierpnia) pojawiła się firma wynajęta przez instytut.

CZYTAJ TEŻ: Ukraina. Były minister obrony Mychajło Jeżel oskarżony o zdradę stanu. Chodzi o decyzję z 2010 roku

Całej operacji przyglądali się zarówno przypadkowi przechodnie, jak i ci, którzy zabiegali o likwidację tego pomnika. To m.in. Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych, który w marcu towarzyszył Karolowi Nawrockiemu, prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, podczas spotkania z burmistrzem Markiem Charzewskim.

Możemy mówić o historycznej chwili, bo to dokończenie procesu dekomunizacji w Malborku. W 1989 r. przebiegała ona w sposób naturalny, ale ten pomnik świadczył o tym, że nigdy nie została w pełni zakończona. W polskiej przestrzeni publicznej nie powinno być miejsca na symbole rosyjskiego czy sowieckiego imperializmu – powiedział nam Karol Rabenda.

Rozebrano Pomnik Armii Czerwonej w Malborku. Co stanie w jego miejscu?

- To decyzja, którą powinna podjąć społeczność Malborka, IPN i instytucje do tego powołane. Takim zabiegiem, który w innych miejscach w Polsce został zastosowany, jest upamiętnienie ofiar dwóch totalitaryzmów: nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. To w pewnym sensie prostowałoby wypaczenie historii, z którymi mieliśmy do czynienia w czasach komunizmu – uważa Karol Rabenda.

Rozbiórkę obiektu przy ul. Sikorskiego dokumentował również Patryk Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Historycznego 5 Wileńskiej Brygady AK.

Stowarzyszenie inicjowało niejednokrotnie o usunięcie tego sowieckiego pomnika. Myślę, że dzisiaj to jest dzień szczęśliwy dla mieszkańców Malborka i nie tylko. Ta spadająca gwiazda, gwiazda śmierci, symbolizuje, że kolejny pomnik znika i trafia na śmietnik historii – podsumowuje Patryk Pawłowski.

Czy organizacja będzie wnioskować o usunięcie działa samobieżnego z pl. 3 Maja, dawnego miejsca pamięci, które również zostało wykreślone z ewidencji zabytków?
- Na ten temat nic nie wiadomo. Zobaczymy, co dalej. Tam elementy czerwonej gwiazdy zostały usunięte – mówi Patryk Pawłowski. - Żyjemy tym, co jest dzisiaj. To szczególny dzień dla nas, którzy o to walczyli. Były opory, ale dzięki determinacji wielu instytucji i organizacji i osób udało się osiągnąć ten cel, jakim jest likwidacja tego sowieckiego pomnika.
- Dziękuję bardzo inicjatorom tego wydarzenia – rzucił jeden z przechodniów, który przyglądał się rozbiórce.

Jednak znalazły się głosy niezadowolenia

Teraz Rosjanie zniszczą nasze pomniki, które są u nich: pod Lenino, w Katyniu i wszystkie inne. A potem będziecie krzyczeć: "Rozbierają nasze pomniki". To jest pamięć historyczna. Idźcie i rozwalcie zamek, bo Krzyżacy nas mordowali – denerwował się jeden z mieszkańców.

Wszystkie elementy pomnika mają zostać rozdrobnione i wywiezione. Firma zapowiada, że potrwa to do popołudnia.

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Winnica ostrzelana przez wojska rosyjskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki