MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Malborku pasjonaci historii ratują płyty nagrobne z XVII i XVIII wieku. Będą wyeksponowane na dawnym cmentarzu ewangelickim

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Płyty zostały odkopane i przygotowane do ułożenia przy murze dawnego cmentarza.
Płyty zostały odkopane i przygotowane do ułożenia przy murze dawnego cmentarza. Radosław Konczyński
Ratują płyty nagrobne, które są częścią historii Malborka. Będą wyeksponowane na dawnym cmentarzu Trwają prace na dawnym cmentarzu przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku. Przewodnicy z Koła Przewodników Malborskich i pracownicy Muzeum Zamkowego w Malborku ratują stare płyty nagrobne. Wkrótce zostaną wyczyszczone i ustawione przy murze dawnej nekropolii.

Płyty nagrobne na dawnym cmentarzu przy ul. Słowackiego w Malborku

Przypomnijmy, że społecznicy zajęli się płytami nagrobnymi z okresu XVII-XVIII w., które dawniej znajdowały się w posadzkach kościoła św. Jerzego (dzisiaj Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). Po drugiej wojnie światowej, najprawdopodobniej przy okazji remontu, zostały wyniesione na zewnątrz i przeleżały kilkadziesiąt lat w ziemi na terenie dawnego przykościelnego cmentarza – w tej jego części od strony wieży ciśnień. Leżały tak do momentu, gdy przypomniał sobie o nich malborczyk Bogdan Krauze, miłośnik historii, który ma już za sobą porządkowanie starych cmentarzy, m.in. w Gnojewie.

- Pomysł przyszedł mi do głowy, gdy byłem w Muzeum Miasta Malborka na wykładzie Piotra Podlewskiego. Pomyślałem wtedy, że warto wydobyć te płyty z ziemi i wyeksponować – tłumaczy Bogdan Krauze, inicjator i koordynator prac.

Sztumian Piotr Podlewski to autor książki „Żywoty Zmarłych”, w której na podstawie inskrypcji na płytach cmentarnych starał się opowiedzieć losy dawnych mieszkańców Powiśla. W Muzeum Miasta Malborka gościł na spotkaniu autorskim, a potem zajrzał też na dawną nekropolię przy kościele MBNP. Na swoim profilu „Penetracje po Powiślu” opisał jedną z płyt, na której w miarę dobrze zachowały się łacińskie napisy.

„Płyta poświęcona została dwóm pastorom ewangelickim. Pierwszy z nich, Christopher Stephan, urodził się w Ostródzie (Osterode) 23 grudnia 1643 roku. Od 1668 roku był pastorem w Zalewie (Saalfeld), a od 1682 roku urzędował w Malborku. Zmarł w 1693 roku, dnia 29 sierpnia. Drugi pastor, Abraham Pusch, urodził się w Elblągu (Elbing) 16 listopada 1686 roku. Objął urząd pastora w Stalewie (Stall), a następnie, od 18 marca 1715 roku w Fiszewie (Fischau). Dalszy fragment inskrypcji dotyczący jego urzędowania w Malborku trudno jest zinterpretować, ale wiadomo, że urzędował tutaj od 16 lutego 1725 roku. Zmarł 12 czerwca 1754 roku” – pisze Piotr Podlewski.

Podziękowania dla osób, które pomagają w pracach na byłym cmentarzu

Okazuje się, że część dawnego cmentarza, na której znajdują się zabytkowe płyty, należy do miasta. Przed rozpoczęciem prac pomysłodawca otrzymał zezwolenie z magistratu.

- Prace na tej części cmentarza rozpoczęliśmy od wycięcia krzewów i samosiejek. Zebraliśmy mnóstwo śmieci i cały ten teren zagrabiliśmy. Gałęzie i liście załadowaliśmy do podstawionego kontenera – opowiada Bogdan Krauze.

Ostatnio prace były kontynuowane. Tablice wcześniej przykryte ziemią przeniesiono w pobliże docelowego miejsca, w którym zostaną wyeksponowane.

- Część płyt przenosiliśmy ręcznie, część za pomocą koparki. Płyty zostaną ułożone pod kątem kilku metrów od muru cmentarnego na piaskowej podsypce. Piach dostarczy nam Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku. Te ciężkie prace jeszcze przed nami, czyli przewóz taczkami piachu, posypanie go pod płyty i ich ułożenie, założenie folii izolującej. Wyczyścimy też tablice przy użyciu parownicy. Chciałbym podziękować kilku osobom, przewodnikom Koła Przewodników Malborskich oraz pracownikom Muzeum Zamkowego, za ofiarną i bezinteresowną pomoc przy dotychczasowych pracach. Są to: Justyna Słabuszewska, Natalia Chrząstowska-Łaska, Wojciech Ślurzyński, Daniel Gosk i Grzegorz Robak – wylicza Bogdan Krauze.

Jak pisze Piotr Podlewski, w kościele MBNP znajduje się „więcej podobnych zabytków sztuki sepulkralnej, a pod drewnianym podestem ołtarza jest ich najwięcej”.

Kościół przy ul. Słowackiego w obecnej formie został wzniesiony w latach 1712-1714 jako świątynia wyznania ewangelickiego. Wcześniej istniał w tym miejscu obiekt ze średniowiecza, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1403 r., kiedy wielki mistrz krzyżacki podarował do niego świece wielkanocne. W latach 70. XV wieku po wojnie trzynastoletniej i następnie po „potopie szwedzkim” w XVI wieku kościół był odbudowywany.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki