Oddali hołd ofiarom Marszu Śmierci
W sobotę, 28 stycznia 2023 r., na granicy Cieplewa i Rusocina, w Juszkowie i w Straszynie odbywały się uroczystości związane z gminnymi obchodami 78. rocznicy Marszu Śmierci. Trasa tego straszliwego marszu więźniów obozu Stutthof, zwanego Marszem Śmierci, przebiegała także przez gminę Pruszcz Gdański. W tym roku, do miejsc pamięci w Juszkowie i Straszynie dołączyło jeszcze jedno - w związku z niedawnym ustaleniem lokalizacji podobozu obozu KL Stutthof na terenie dzisiejszego Rusocina, oficjalnie odsłonięto kolejny obelisk poświęcony niemieckiej agresji.
- Historia lubi się powtarzać, ale my nie możemy dopuścić do kolejnej wojny - te słowa powtarzały się podczas uroczystości.
W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, samorządowcy wraz z wójt gminy Pruszcza Gdański Magdaleną Kołodziejczak, starostą powiatu gdańskiego Marianem Cichonem i senatorem Ryszardem Świlskim, przedstawiciele placówek edukacyjnych i oświatowych, kapłani. Nie zabrakło pruszczańskich historyków Bartosza Gondka i Marka Kozłowa, dzięki którym udało się w ubiegłym roku, po analizie zdjęć lotniczych wykonanych w 1944 roku przez aliantów nad tym terenem, dokładnie zlokalizować niemiecki podobóz Stutthof w Rusocinie. Dotychczas wiadomo było, że ten obóz był w okolicy, ale nie umiano określić dokładnie gdzie.
ZOBACZ TEŻ:
Zagadka lokalizacji podobozów KL Stutthof w Pruszczu i Rusocinie rozwikłana
- To jest kolejna biała plama w historii naszej malej ojczyzny - podobóz w Rusocinie - mówili podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej na obelisku w Rusocinie historycy Marek Kozłow i Bartosz Gondek. - Wszyscy wiedzieli, że gdzieś tu był, ale nie było wiadomo gdzie. Teraz już wiemy. Znajduje się niedaleko miejsca, w którym jest teraz kamień z tablicą pamiątkową. My przypominamy o tym podobozie, nie umiejscawiamy go dokładnie w tym miejscu, ponieważ teren jest prywatny. Natomiast ten kamień, który jest przy ścieżce rowerowej będzie dawał świadectwo tego, co tak naprawdę widzimy teraz na Ukrainie.
Hołd ofiarom Marszu Śmierci oddali również biegacze: w tym grupa Straszyn Biega i senator Ryszard Świlski. W ramach Biegu Pamięci pokonali trasę, jaką 78 lat temu szli więźniowie obozu Stutthof. Był to odcinek leżący na terenie gminy Pruszcz Gdański. Biegacze przebiegli z Cieplewa, przez Juszkowo, do Straszyna.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SONY Xperia 5 IV 5G 8/128GB Czarny
xperia 5 iv ma moc i wydajność, których potrzebuje…
kup teraz

HUAWEI nova Y90 6/128GB Czarny
smartfon huawei nova y90 to smartfon, w którym tec…
kup teraz

POCO C40 3/32GB Żółty
Jeśli jesteś miłośnikiem informatyki i elektroniki…
kup teraz

POCO F4 6/128GB Zielony
Xiaomi Poco F4 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB - Zielony…
kup teraz

Samsung Galaxy A14 SM-A145 4/64GB Jasnozielony
Smartfony Samsung A14 został zaprojektowany z myśl…
kup teraz

Samsung Galaxy A54 5G SM-A546 8/128GB Czarny
Samsung Galaxy A54 5G przyciąga uwagę bezpretensjo…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót