W Gdańsku ma powstać drugie w Polsce centrum badań nad koronawirusem! Są pieniądze z ministerstwa

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska

Wideo

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podało, że minister Przemysław Czarnek wręczył prof. dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, który pełni obowiązki rektora Uniwersytetu Gdańskiego, informację o przyznaniu dotacji celowej z budżetu państwa w kwocie 4 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na utworzenie tzw. laboratorium BSL 3+ (o najwyższym stopniu bezpieczeństwa biologicznego). To oznacza, że w Gdańsku ma powstać drugi w kraju ośrodek badań nad koronawirusem.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało Uniwersytetowi Gdańskiemu dotację celową z budżetu państwa w wysokości 4 mln zł na adaptację infrastruktury dla potrzeb utworzenia laboratorium z podwyższonym stopniem bezpieczeństwa (klasa BSL-3+). Laboratorium będzie zajmowało się badaniem wirusa SARS-CoV2. Będzie to drugie tego typu laboratorium w Polsce.

"Celem inwestycji jest adaptacja części laboratorium wirusologicznego na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które stanie się drugim, obok Małopolskiego Centrum Biotechnologii, ośrodkiem badań nad koronawirusami w Polsce. Trwająca pandemia Covid-19 spowodowana przez koronawirusy pokazuje, jak niebezpieczny jest ich potencjał infekcyjny, dlatego też adaptacja laboratoriów do poziomu bezpieczeństwa BSL 3+ wymagana przy pracy z patogenami ludzkimi roznoszonymi drogą powietrzną, jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju" - czytamy w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dotacja - jak podaje Uniwersytet Gdański - jest wyrazem uznania dla wysokiego poziomu badań naukowych prowadzonych w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Z inicjatywy prof. dr hab. Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk, kierującej Zakładem Biologii Molekularnej Wirusów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (MWB UG i GUMed), od początku pandemii zostały rozpoczęte starania o taką modyfikację laboratorium wirusologicznego, która pozwoli na prace z wirusem SARS-CoV2. Plan modyfikacji oraz wniosek o dotację, przygotowany przez prof. Bieńkowską-Szewczyk, zostały złożone przez Uniwersytet Gdański w lipcu br. Kwota 4 mln złotych pozwoli na podwyższenie stopnia bezpieczeństwa biologicznego jednego z laboratoriów na MWB UG i GUMed do poziomu BSL-3+ (ang. Biosafety Level 3+).

- Jesteśmy przygotowani do kontynuowania badań, które mają pogłębić wiedzę nad koronawirusami. Przyznanie nam dotacji uznajemy za potwierdzenie wysokiego poziomu naszych jednostek badawczych. Odpowiednie finansowanie projektu przyczyni się do przyśpieszenia prac – mówi profesor Krzysztof Bielawski, pełniący obowiązki rektora UG.

Wirusologia molekularna jest dziedziną rozwijaną w Gdańsku od ponad 25 lat, od początku powstania Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Wirusolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego mają w tym zakresie osiągnięcia na skalę światową. W tym czasie zrealizowano kilkadziesiąt projektów z dziedziny wirusologii, finansowanych z polskich i międzynarodowych grantów zdobywanych przez naukowców z Wydziału. Prace prowadzone są m.in. nad wirusami grypy, herpeswirusami, wirusami zapalenia wątroby typu B i C, wirusem Zika i wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Obecnie dwa laboratoria UG pracują w podwyższonym systemie bezpieczeństwa BSL-2. Przejście jednego z nich na system BSL-3+ umożliwi pełen zakres prac z patogenami wirusowymi przenoszonymi drogą powietrzną.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie