W Darłowie zaatakował maczetą babcię i dziecko. Policja zrekonstruowała przebieg wydarzeń

Tomasz Turczyn
Wstrząsający opis wydarzeń, jakie rozegrały się w Darłowie 5 lipca 2019 roku zrekonstruowali śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie oraz z Prokuratury Rejonowej w Koszalinie.

32-latek jest oskarżony między innymi o dwukrotne usiłowanie zabójstwa swoich najbliższych krewnych. Sam podejrzany przyznał śledczym, że nie potrafi wyjaśnić swojego zachowania.

Kupił maczetę

Mężczyzna ma 32 lata i dotychczas czystą kartotekę karną. Nie wchodził - według koszalińskiej prokuratury - nigdy w kolizję z prawem. Co się wydarzyło 5 lipca 2019 roku? Co działo się wcześniej?

- Z naszych ustaleń roboczych wynika, że 32-latek w okresie od czerwca 2018 roku, co jakiś czas, wyłudzał od babci drobne kwoty pieniędzy - mówi Ryszard Gąsiorowski, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Koszalinie. - Robił to przez różne formy gróźb. Ten ciąg zdarzeń został potraktowany przez prokuratora, jako rozbój. I taki też został sformułowany zarzut, który usłyszał podejrzany.

Według śledczych, feralnego dnia 32-latek przyjechał na urlop do babci nad morze w Darłowie. Chciał też „uzyskać” od 74-latki drobną kwotę pieniędzy. Miało chodzić o zaledwie - jak podawała sławieńska policja - 20 złotych. Ale kobieta podobno powiedziała, że nic więcej od niej nie dostanie. To z kolei miał być katalizatorem tego, co się później wydarzyło.

Śledczy z prokuratury mówią, że 32-latek wyszedł z mieszkania i następnie kupił na terenie miasta Darłowo maczetę.

Masakra

Śledczy opisują, że 32-letni mężczyzna z maczetą wrócił do mieszkania babci i tutaj rozegrały się sceny, jak z najstraszniejszego horroru.

Podczas przesłuchania 32-latek wyjaśnił, że wydawało mu się, że musi się rozprawić z rodziną - mówi Ryszard Gąsiorowski.

Mężczyzna swój zamiar wcielił w życie.

- W toku składania wyjaśnień 32-latek przyznał się, że zaatakował w mieszkaniu maczetą, ale nie potrafił powiedzieć dlaczego to zrobił. Z naszych ustaleń wynika, że feralnego dnia mężczyzna był pod wpływem alkoholu i narkotyków - mówi Ryszard Gąsiorowski, rzecznik prasowy koszalińskiej prokuratury. - On sam się także do tego też przyznał.
W ocenie biegłego lekarza 32-latek jest poczytalny i może odpowiadać za czyny o, które jest podejrzewany. Nasze śledztwo zakończyliśmy pod koniec grudnia aktem oskarżenia i ten trafił do Sądu Okręgowego - dodaje.

Śledczy ustalili, że 32-latek zaatakował babcię maczetą w jej mieszkaniu.

- Posypały się ciosy w kierunku głowy starszej pani, które spowodowały jej trwałe okaleczenie na twarzy - mówi Ryszard Gąsiorowski. - Posypały się słowne groźby pozbawienia życia.

Śledczy mówią, że maczeta uderzała m.in. w twarz 74-latki oraz, że w mieszkaniu było bardzo dużo krwi. Na tym ataku się jednak nie skończyło.

- Mężczyzna chciał maczetą zaatakować swoje trzyletnie dziecko, ale przed ciosem zasłoniła je rękoma matka i żona 32-latka - dodaje Ryszard Gąsiorowski. - Ona została ranna w rękę, ale zdołała zabrać dziecko i uciec z nim.

Ostatecznie, mężczyzna uciekł z mieszkania i został później zatrzymany na terenie Darłowa przez policję.

Starsza kobieta została zabrana karetką pogotowia ratunkowego do szpitala koszalińskiego i w jej przypadku można mówić, że - w kontekście odniesionych obrażeń - cudem przeżyła atak.

Poważne zarzuty ciążą na 32-latku

32-letni mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące, ale ten areszt mu przedłużono decyzją koszalińskiego sądu. I nadal jest zastosowany ten środek zapobiegawczy.

- Młody mężczyzna ma zarzucony rozbój oraz dwukrotną próbę usiłowania zabójstwa - wylicza Ryszard Gąsiorowski.

Według śledczych, 32-latek mówił, że nie wie dlaczego tak się zachował. .

Rzecznik prokuratury wylicza, że podejrzanemu grozi od ośmiu lat więzienia do nawet dożywocia.

- Mężczyzna jest tymczasowo aresztowany i ten środek zapobiegawczy sąd przedłużył mu do końca marca 2020 roku - informuje rzecznik. - Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Koszalinie.

To tam sprawa będzie miała ciąg dalszy. Termin procesu nie został jeszcze wyznaczony

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Róg

Pie rdoleni socjaliści.

Dodaj ogłoszenie