Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Człuchowie prawdopodobnie obniżą ceny za ciepło. Przedsiębiorstwo Komunalne wystąpiło do URE o znaczne obniżenie stawek

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Mieszkańcy Człuchowa, którzy w sezonie grzewczym ciepło pobierają z instalacji miejskiej, mogą szykować się na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania w zbliżającym się sezonie. Przedsiębiorstwo Komunalne wystąpiło do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę stawek dostawy ciepła o około 35 procent. Stawki taryfowe dla odbiorców nie są jeszcze znane, jednak można spodziewać się obniżek na poziomie 1/3 w stosunku do 2022 roku.

Odbiorcy ciepła z sieci miejskiej w zbliżającym się sezonie grzewczym 2023 r. mogą spodziewać się znacznej obniżki cen. Przedsiębiorstwo Komunalne w związku z korzystnymi cenami paliw złożyło wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o obniżenie stawek dostaw ciepła.

- Przedsiębiorstwo w tej chwili wystąpiło do URE o obniżenie stawek dostawy ciepła o około 35 procent. Przede wszystkim spowodowane jest to lepszymi kontraktami i obniżeniem cen paliwa, którym się ogrzewa mieszkania w Człuchowie. Chodzi przede wszystkim o miał węglowy i gaz - [b]mówi Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa. - Te ceny udało się wynegocjować zdecydowanie lepsze niż rok temu i w ogóle na rynku obserwujemy spadek tych cen [/b] i po przeprowadzeniu szczegółowej kalkulacji przedsiębiorstwo komunalne wyszło z propozycją o obniżenie stawek za ciepło.

Człuchów. Ciepło na sezon zabezpieczone

Przedsiębiorstwo Komunalne na sezon jesienno-zimowy 2023/2024 zabezpieczyło już umową 8 tysięcy ton miału, co powinno zaspokoić zapotrzebowanie Zakładu Energetyki Cieplnej na ten surowiec.

W trakcie podpisywania jest też umowa na gaz. Według obliczeń PK w Człuchowie koszt dostawy ciepła spadnie względem poprzedniego sezonu właśnie o około 35 procent.

- W porównaniu do zeszłego roku kalendarzowego cena węgla miałowego oscyluje teraz na poziomie 608 złotych za tonę brutto. W zeszłym roku była to kwota ponad 2 tysiące 398 zł za tonę brutto, więc tutaj widzimy dużą zmianę - mówi Helena Diakun, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Człuchowie. - Podobnie jest z gazem, aczkolwiek z gazem jeszcze nie podpisaliśmy umowy.

Należy zaznaczyć, że ostateczna decyzja co do stawek należy do Urzędu Regulacji Energetyki. Wnioskowane 35 procent obniżki nie oznacza też dokładnie takiego spadku cen dla indywidualnych odbiorców.

Można jednak się spodziewać, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez URE ceny dla człuchowian spadną o około 1/3. Stawki taryfowe powinniśmy poznać jeszcze przed sezonem grzewczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki