W Czersku będzie referendum w sprawie likwidacji Straży...

  W Czersku będzie referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Już w niedzielę wielkie wydarzenie. Tego dnia odbędzie się bowiem referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej.
  Na terenie powiatu chojnickiego będzie to drugie referendum w historii demokratycznego państwa. I jak zwykle wokół municypalnych rosną emocje.
  Frekwencja musi bowiem wynieść 30 proc., aby wynik był ważny.

  Trwa kampania przedreferendalna, więc zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy starają się przekonać mieszkańców do swoich racji. Odnotowano nawet dywersję. Haker usunął stronę internetową prowadzoną przez przeciwników straży. Ci z kolei, niemalże w ostatniej chwili przed pójściem do urn, oskarżają strażników o działanie niezgodne z prawem.

  Chodzi o fotoradar wydzierżawiony od prywatnej firmy. Zdjęcia w gminie Czersk wykonuje on od 25 czerwca. - W podobnej sprawie zapadł wyrok sądowy unieważniający mandat karny wydany na podstawie zdjęcia zrobionego przez fotoradar niebędący własnością gminy, tylko prywatnej firmy - twierdzi Henryk Mollin, pełnomocnik inicjatorów referendum.

  - To przykład łamania prawa przez gminę powołującą się na majestat prawa. Prywatna firma nie może czerpać korzyści z mandatów, tak jak się to dzieje w Czersku.

  Zarówno Marek Jankowski, burmistrz Czerska, jak i Mirosław Czerny, komendant municypalnych, odpierają zarzuty o dzieleniu się pieniędzmi z mandatów z prywatną spółką. - Opłata za obrobienie zdjęcia została wyłoniona w drodze przetargu - podkreśla Jankowski. - Kwoty z mandatów w całości wpływają do budżetu. Nie ma mowy o dzieleniu się pieniędzmi z firmą.

  Tymczasem kierowcy skarżą się już na działania strażników. Opowiadają o fotoradarze ustawionym w krzakach, bez jakiejkolwiek kontroli i nadzoru.
  Ich zdaniem, fotoradar służy tylko do napełniania gminie kasy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo