W czasach epidemii koronawirusa Polacy nie przestali chorować na serce

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Każdego roku w naszym regionie z powodu chorób układu krążenia umiera ponad 2,2 tys. osób na 100 tys. ludności
Każdego roku w naszym regionie z powodu chorób układu krążenia umiera ponad 2,2 tys. osób na 100 tys. ludności 123rf
W Polsce liczba ofiar śmiertelnych wywołanych COVID-19 przekroczyła już 400. Statystyki związane z obecną epidemią robią wrażenie, jednak warto pamiętać, że to choroby cywilizacyjne, w tym schorzenia układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów. Specjaliści alarmują - opieka nad pacjentami musi zostać wznowiona w szerszej skali.

Obecnie polski sektor opieki medycznej został częściowo zamrożony. Z powodu epidemii, szpitale wstrzymują planowe przyjęcia, kontakt z lekarzem ma najczęściej charakter teleporady, a pacjenci niekiedy boją się zgłaszać ze swoimi dolegliwościami, aby nie zakazić się koronawirusem. Taki stan nie wróży nic dobrego, bowiem z jednej strony rosną kolejki do zaplanowanych zabiegów, które i tak nie należały do najkrótszych, a z drugiej strony wielu chorych próbuje "przeczekać" obecną epidemię i ryzykuje utratą zdrowia.

Specjaliści ostrzegają, że Polacy nie przestali chorować na inne dolegliwości i taka sytuacja długo nie może być utrzymana.

Cała uwaga jest obecnie skierowana na sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem. Kolejka pacjentów kardiologicznych na planowe przyjęcia nie maleje - podkreśla prof. dr hab. med. Grzegorz Raczak, kierownik II Katedra Kardiologii UCK w Gdańsku. - Uważam, że powinien zostać wdrożony system, który umożliwiłby selekcjonowanie pacjentów wymagających przyśpieszonej opieki medycznej i realizację pomocy.

Każdego roku w naszym regionie z powodu chorób układu krążenia umiera ponad 2,2 tys. osób na 100 tys. ludności. W skali roku w całej Polsce incydenty sercowo - naczyniowe są przyczyną śmierci nawet 150 tys. osób. Nikt nie jest w stanie przewidzieć w jaki sposób te statystyki ulegną pogorszeniu z powodu epidemii.

Dlatego lekarze apelują - w sytuacji pojawienia się niepokojących objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego, w tym duszności, bolesności czy obrzęków, powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się ze służbami medycznymi.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Prywatne laboratorium medyczne Invicta Genetic Laboratory wykonuje testy na obecność koronawirusa

Invicta wykonuje testy na obecność koronawirusa. Może osiągn...

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie