Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Amberexpo w Gdańsku trwają targi branży morskiej Baltexpo 2023. 200 wystawców i tysiące zwiedzających [Zdjęcia]

Jacek Klein
Jacek Klein
Wideo
od 16 lat
Tegoroczna, 22 edycja wydarzenia jest wyjątkowa. Międzynarodowe Targi Gdańskie w 2021 roku odkupiły prawa do imprezy i tym samym zostały organizatorem uznanych w branży morskiej i okrętowej targów Baltexpo, które do tej pory przygotowywał Zarząd Targów Warszawskich.

Baltexpo 2023 zyskały odmienioną formułę i wzbogaciły się o imprezy towarzyszące, jak strefa start-upów, dzień kariery czy Baltmilitaryexpo. W halach Amberexpo prezentują się stocznie, porty, firmy produkujące osprzęt okrętowy, uzbrojenie, firmy logistyczne.

Zobacz zdjęcia

- Oczywiście nie wszystko za pierwszym razem udało się tak jakbyśmy chcieli, ale dajemy sobie trzy edycje na wyprowadzenie Baltexpo na pozycję największych i najważniejszych targów morskich w rejonie Morza Bałtyckiego - mówił Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Mamy prawie 200 wystawców, ponad 4600 zarejestrowanych odwiedzających. Liczyliśmy na 5 tys. ale jest to i tak sukces. Tegoroczna edycja to m.in. strefa start-up, na której bardzo nam zależy. Udało się ją zorganizować po raz pierwszy dzięki współpracy z Infoshare.

Do udziału zgłosiło się 40 młodych firm, z czego wybranych zostało 18. Zaprezentują swoje pomysły przed wystawcami i gośćmi targów oraz będą miały okazję do nawiązania relacji biznesowych.

- Bardzo ważny jest także ostatni dzień targów, Dzień Kariery. Chcemy pokazać, że branża morska to nie tylko przemysł stalowy, ale także zaawansowane procesy i technologii - dodał Andrzej Bojanowski.

Targi tradycyjnie rozpoczęło uderzenie w dzwon okrętowy. Pierwszego dnia wręczono również Złote Kotwice.

Stocznia Szczecińska Wulkan został wyróżniona w kategorii „Przemysł Okrętowy” za utworzenie ośrodka do montażu i przeładunku komponentów dla morskich farm wiatrowych. Złotą Kotwicę otrzymała stocznia Crist, za wykonanie jednostki do budowy tunelu podwodnego pomiędzy Niemcami a Danią.

W kategorii „Offshore” wyróżnienie trafiło do firmy Energetyka Morska za stworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szczecinie. Złotą kotwicę otrzymał Uniwersytet Morski w Gdyni za edukację i badania morskiej energetyki wiatrowej.

Złote Kotwice w kategorii „Infrastruktura” otrzymały Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie. Pierwszy za budowę układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku, drugi za pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m.

W kategorii „Militaria” Złota Kotwica trafiła do stoczni Remontowa Shipbuilding za budowę okrętów Albatros i Mewa. W kategorii „Innowacja” nagrodę otrzymała firma Mapalu za obwodowy ster strumieniowy.

Złota Kotwica dla „Osobowości Gospodarki Morskiej”. trafiła w ręce Adama Ruszkowskiego, prezesa zarządu Remontowa Holding.
Baltexpo potrwają do 12 października.

fot. jacek klein

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki