Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 15. rocznicę śmierci Franciszki Cegielskiej w Gdyni odsłonięto tablicę [ZDJĘCIA]

Justyna Degórska
Odsłonięcie pomnika Franciszki Cegielskiej
Odsłonięcie pomnika Franciszki Cegielskiej Tomasz Bołt
W czwartek 22 października mija 15 lat od przedwczesnej śmierci Franciszki Cegielskiej. Tego dnia, w Sali Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Gdyni odsłonięta została pamiątkowa tablica z wizerunkiem charyzmatycznej prezydent Gdyni.

W uroczystości, oprócz przedstawicieli gdyńskiego magistratu uczestniczyło także wielu zaproszonych gości, w tym m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Dorota Pyć. Obecni byli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Gimnazjum nr 19 - placówek, które noszą imię Franciszki Cegielskiej.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał prezydent miasta Wojciech Szczurek.

- Aż nie chce się wierzyć, że mija właśnie 15 lat od czasu, kiedy odeszła Franciszka Cegielska - mówił podczas ceremonii prezydent Wojciech Szczurek. - Dzisiaj, z perspektywy czasu, widać jak wielkim wyzwaniem były te pierwsze lata samorządu, kiedy Franciszka kierowała Gdynią. W tamtym okresie niezwykle trudno było budować fundamenty nowoczesnego miasta, na których dziś możemy stawiać kolejne, ważne elementy związane z infrastrukturą techniczną czy społeczną. Myślę też, że niezależnie od wielu zrealizowanych projektów, Franciszka zostawiła po sobie coś jeszcze ważniejszego - wielkie serce - dodał prezydent.

Również w czwartek, w gdyńskim magistracie wyłożona została księga kondolencyjna, do której mieszkańcy mogą wpisać swoje refleksje z perspektywy 15 lat.

Warto wspomnieć, że decyzją Rady Miasta Gdyni rok 2015 został ogłoszony rokiem prezydent Franciszki Cegielskiej. W ramach tego wydarzenia, już od stycznia poprzez organizację różnych projektów miasto starało się przybliżyć osobom młodym postać „Żelaznej Franki”. Dodatkowo, jest to też rok, w którym miasto obchodzi 25-lecie istnienia samorządu miejskiego.

Franciszka Cegielska urodziła się we Francji, a wychowała w Szczecinie. Do Gdyni przyjechała w 1973 roku. W 1989 roku zorganizowała miejski Komitet Obywatelski NSZZ „Solidarność”, obejmując jego przewodnictwo. Była prezydentem Gdyni w latach 1990-98, następnie posłanką na Sejm III kadencji i Ministrem Zdrowia w rządzie Jerzego Buzka. 22 października 2000 roku przegrała walkę z nowotworem trzustki. Została pochowana na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. W 2009 roku pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w 2015 roku - Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Jej imieniem nazwano także węzeł drogowy w centrum miasta oraz dwie gdyńskie szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki