Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na nierzetelnych sprzedawców prądu

Redakcja
mat. prasowe
Ponad osiem tysięcy klientów wróciło w minionym roku do Energa Obrót. W większości przypadków powodem była nierzetelność nowych sprzedawców energii. Od czasu zliberalizowania polskiego rynku energii elektrycznej w 2007 roku zmiany sprzedawcy dokonało już prawie 400 tysięcy odbiorców. Wielu z nich zyskało na wzroście konkurencyjności. Niestety, rośnie też liczba klientów, którzy podpisali niekorzystne umowy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do Energi wróciło ponad osiem tysięcy klientów indywidualnych, którzy poczuli się wprowadzeni w błąd przez niektórych sprzedawców.

Z relacji osób, które zgłaszają się do Energi wynika, że wiele z nich nawet nie wiedziało, że zmienia firmę, od której kupuje  prąd. Nierzetelni przedstawiciele niektórych firm liczą na niewiedzę odwiedzanych osób i często podają się za „energetykę”, „elektrownię” czy „zakład energetyczny”.

- Do najczęstszych metod stosowanych przez przedstawicieli niektórych sprzedawców należy posługiwanie się nazwą łudząco podobną do nazwy naszej firmy oraz informowanie o konieczności zmiany umowy z powodu np. zmiany siedziby firmy, systemu obsługi klienta, okresu rozliczeniowego, czy nawet wymiany liczników – mówi Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Częstą praktyką jest też nie informowanie, że atrakcyjna cenowo oferta nie uwzględnia opłat dystrybucyjnych, które każdy, bez względu na to od kogo kupuje prąd, musi ponosić. Zdarza się również, że nowa oferta zawiera na przykład dodatkowe opłaty handlowe lub ubezpieczenie, o których przedstawiciel handlowy nie informuje.  W efekcie klienci, którzy liczyli na oszczędności, są potem rozczarowani ich brakiem, a niekiedy zaskoczeni, że ponoszą wyższe opłaty, niż przed zmianą sprzedawcy.

Skala problemów zgłaszanych przez klientów sprawia, że Energa po raz kolejny przypomina, na co należy zwrócić uwagę, aby nie zostać wprowadzonym w błąd.

Jeśli w domu odwiedza nas przedstawiciel firmy energetycznej, należy zachować szczególną uwagę i ostrożność, kiedy:

    nie podaje nazwy firmy, którą reprezentuje, a jej dane są słabo widoczne,
    nakłania do szybkiego podpisania umowy, nie dając czasu na dokładne zapoznanie się z jej treścią,
    nie informuje o dodatkowych opłatach lub karach,
    nie informuje o opłatach dystrybucyjnych (które bez względu na zmianę sprzedawcy, klient i tak musi ponosić),  koncentruje się wyłącznie na stawkach za energię,
    niechętnie zostawia egzemplarz podpisanej umowy,
    oferuje wiele dodatkowych rzeczy nie związanych bezpośrednio z usługą, np. upominki,
    próbuje wzbudzić współczucie, twierdząc np. że od podpisania umowy zależy jego zatrudnienie

Aby uniknąć podpisania niekorzystnej umowy powinniśmy:

1. sprawdzać jaką firmę reprezentuje osoba, która odwiedza nas w domu - sprzedawca ma obowiązek posiadać ważny identyfikator lub legitymację służbową zawierająca dane firmy, dla której pracuje oraz upoważnienie do jej reprezentowania.

2. czytać dokładnie przedstawianą ofertę, a w razie wątpliwości pytać o szczegóły. Sprawdzić ofertę pod kątem kluczowych informacji:

    czy prezentowana cena zawiera podatek VAT,
    jakie są terminy i sposoby dokonywania zapłaty,
    jaki jest okres obowiązywania umowy, warunki wypowiedzenia i czy umowa jest automatycznie przedłużana,
    jaka jest wysokość opłat stałych,
    jakie są wszystkie dodatkowe opłaty, inne płatne usługi i kary wynikające z umowy,
    czy przy rezygnacji z dodatkowej usługi cena energii wzrośnie,
    czy umowa dotyczy zarówno sprzedaży jak i dystrybucji energii

3. pamiętać o swoich prawach:

    w czasie prezentacji nowej umowy sprzedawca ma obowiązek poinformowania o prawie odstąpienia od umowy, musi też przekazać wzór takiego oświadczenia,
    jeśli umowa podpisywana jest poza lokalem sprzedawcy lub na odległość, można odstąpić od niej bez podania przyczyny i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów w ciągu 14 dni,
    jeśli minęło już więcej niż 14 dni od podpisania dokumentów, ale w czasie prezentacji oferty zostaliśmy wprowadzeni w błąd, w dalszym ciągu można uchylić się od skutków zawarcia umowy. W tym celu należy złożyć sprzedawcy oświadczenie zawierające opis wszystkich okoliczności świadczących o błędach,
    w przypadku zastrzeżeń, pytań lub wątpliwości, możemy skontaktować się ze swoim obecnym sprzedawcą. W przypadku Energa z Telefonicznym, Biurem Obsługi Klienta pod numerem 555 555 555 lub skorzystać z elektronicznego Biura Obsługi Klienta dostępnego na stronie www.ebok.energa.pl.

Zmiany w prawie na korzyść odbiorców

Dzięki nowym przepisom Ustawy o prawach konsumenta, które weszły w życie w grudniu 2014 r., odbiorcy energii elektrycznej mają więcej czasu na przemyślenie i analizę warunków umowy z dostawcą energii.  Przepisy gwarantują bowiem wydłużenie z 10 do 14 dni czasu na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem bądź na odległość. W sytuacji, gdy konsument nie został poinformowany o prawie odstąpienia od umowy, może od niej odstąpić bez ponoszenia konsekwencji aż przez 12 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki