Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustna matura z języka polskiego. Przemyśl monolog

Anna Mizera-Nowicka
Tomasz Hołd
Ta część matury z języka polskiego trwa jedynie pół godziny. Podpowiadamy, co zrobić, by w tym czasie zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Podchodząc do ustnej matury, warto skupić się już w początkowej fazie egzaminu, czyli podczas 15 minut, jakie przysługują każdemu zdającemu na przygotowanie się do wypowiedzi.

- Dorze wtedy przemyśleć problem lub zagadnienie ujęte w wylosowanym poleceniu i realizować kolejno wszystkie jego elementy - podpowiada Ewa Soduła, nauczycielka języka polskiego z II LO w Gdyni. Polonistka zwraca też uwagę, że w czasie pracy z zagadnieniem warto zrobić plan swojego wystąpienia (wstęp, główny problem, argumentacja, podsumowanie). Będzie można z niego korzystać w czasie wygłaszania monologu. Co ważne, notatki nie podlegają ocenie.

Z kolei dr Konrad Maj, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS, radzi maturzystom, by już w trakcie swojego 10-minutowego wystąpienia mówili wyraźnie, głośno, powoli i spokojnie. - Atrakcyjność wypowiedzi zwiększa delikatny uśmiech oraz wyważona pewność siebie - zaznacza.

Psycholog zwraca również uwagę, że ani na chwilę nie można zapomnieć o swoim audytorium i mruczeć coś pod nosem albo zwiększać tempo wypowiedzi, by prześlizgnąć się po jakimś wątku.

- Dobrze jest czasami podsumować czy stosować określone drogowskazy, które ułatwią odbiorcom zrozumienie prezentacji - np. „teraz przejdę do…”, „kolejna część dotyczyć będzie...”.

Ale nie mniejszej uwagi wymaga ostatnie pięć minut egzaminu, kiedy to członkowie komisji zadają pytania maturzystom.
- Bądź aktywny w czasie rozmowy z egzaminatorami. Odpowiadaj precyzyjnie, dbaj o kulturę języka, zachowaj kontakt wzrokowy z rozmówcami - radzi polonistka Ewa Soduła.

Przypomina też, aby wystrzegać się błędów rzeczowych. - Jeśli nie jesteś pewien informacji, pomiń ją - zaznacza nauczycielka.

Dr Konrad Maj przypomina natomiast, że nie ma sensu zadawać sobie pytań w stylu: „co będzie, jeśli zapytają mnie o…”. - Badania pokazują, że gdy mówca zachowuje się w sposób idealny, paradoksalnie jest gorzej oceniany niż ten, który popełni jakiś błąd podczas wystąpienia. Nie bójmy się więc drobnych pomyłek, one mogą wręcz działać na naszą korzyść.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki