Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości pogrzebowe żołnierzy z Westerplatte w Gdańsku 3-4 listopada. Zdjęcia

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Pożegnanie odnalezionych po 80 latach obrońców Westerplatte rozpoczęły się 3 listopada, wystawieniem na widok publiczny trumien w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, w których spoczęły szczątki ośmiu polskich bohaterów w tym m.in. mjr. Henryka Sucharskiego. Wieczorem również w kościele odbył się koncert Nikodema Kulczyńskiego pt. „Requiem - pamięci poległych obrońców Westerplatte”. W piątek, 4 listopada, odbyła się uroczysta msza św. w bazylice św. Brygidy z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w szczególnych uroczystościach, a bazylika św. Brygidy gości wyjątkowo ważnych gości - mówi proboszcz bazyliki św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski.

Koncert pt. „Requiem - pamięci poległych obrońców Westerplatte”. Muzyczne pożegnanie bohaterskich żołnierzy

Wyjątkowy koncert w hołdzie Obrońcom Westerplatte. „Requiem ...

Odkrycie grobów obrońców z Westerplatte przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej ma wyjątkowy wymiar, nie tylko naukowy, ale również społeczny. Bohaterska obrona Westerplatte stała się symbolem odwagi, męstwa i niezłomności Polaków, a sami żołnierze stali się symbolem idealnego obywatela i Polaka.

W oparciu o zgromadzony w toku śledztwa materiał porównawczy, pobrany przez prokuratora IPN od żyjących krewnych poległych żołnierzy Westerplatte, w wyniku prac zespołu biegłych genetyków sądowych pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego, udało się zidentyfikować pięciu żołnierzy poległych na Polu Bitewnym Westerplatte:

  • Plutonowy Adolf Petzelt (1906 – 1939), urodzony 17. listopada 1906 r. w Kałuszu. Syn Edwarda i Marianny z domu Płoskonka.
  • Kapral Bronisław Perucki (1915 – 1939), urodzony w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) najprawdopodobniej we wsi Rączki w świętokrzyskim. Syn Kacpra i Katarzyny z domu Gaj.
  • Kapral Jan Gębura (1915 – 1939), urodzony 20. czerwca 1915 r. w Połągwi. Syn Józefa i Walerii z domu Klepacz.
  • Starszy strzelec Władysław Okrasa** (1916 - 1939)**, urodzony 2. października 1916 r. w Skolimowie pod Warszawą. Syn Tomasza i Sabiny z domu Munch.
  • Legionista Józef Kita** (1915 - 1939)**, urodzony w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) w Sędziszowie, pow. Jędrzejów. Syn Andrzeja i Marianny.

Pochowani zostaną również: mjr Henryk Sucharski, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwaj niezidentyfikowani żołnierze - informuje Instytut Pamięci Narodowej

Pożegnanie Obrońców Westerplatte - wystawienie trumien w bazylice św. Brygidy w Gdańsku

W Gdańsku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Obrońców We...

- Po 1945 roku Polska była sowiecką kolonią, wobec tego każdy akt pamięci historycznej był dopasowany do narracji moskiewskiego imperium - mówi nam dr Karol Nawrocki, prezes IPN i były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Po roku 1989, aż do 21 wieku w sposób instytucjonalny nie zadano sobie - z różnych przyczyn - trudu uregulowania kwestii Westerplatte. Dopiero połączenie Muzeum II WŚ i Muzeum Westerplatte stworzyło realne szanse, które dały możliwość identyfikacji i godnego pochówku naszych bohaterów roku 1939. Dla nas i dla potomnych to przede wszystkim akt dziejowej sprawiedliwości i wypełnienia obowiązku wobec Żołnierza Polskiego. Zmiany na Westerplatte, w tym nowy Cmentarz, dowodzą także że w poczuciu racji, prawdy i przy determinacji można nadal skutecznie upominać się o wartości - dodał prezes IPN.

Prof. Grzegorz Berendt w rozmowie z PAP podkreślił, że w trakcie prac archeologicznych prowadzonych od 2019 roku na terenie półwyspu Westerplatte udało się odnaleźć szczątki 9 żołnierzy.

Siedmiu z nich znamy. Natomiast szczątków dwóch żołnierz, nie udało się zidentyfikować w sposób bezsporny - mówił prof. Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Więcej o uroczystości i śledztwie IPN:

Uroczystości pogrzebowe żołnierzy z Westerplatte w Gdańsku 3...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki