Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość Wszystkich Świętych. Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Co z Zaduszkami? Na wsiach to tradycja

Redakcja Strefy Agro
Wszystkich Świętych to w kościele święto nakazane. Co oznacza to dla wiernych?
Wszystkich Świętych to w kościele święto nakazane. Co oznacza to dla wiernych? Mariusz Kapała/Polska Press
1 listopada będziemy obchodzić Dzień Wszystkich Świętych. Dla wielu z nas to czas refleksji, zapalenia symbolicznego znicza i modlitwy nad grobami bliskich. O ile w kalendarzu katolików udanie się na cmentarz jest obowiązkowym punktem, pojawia się pytanie, czy tego dnia należy również wziąć udział we mszy?

Spis treści

Wszystkich Świętych. Co z mszą w tym dniu?

1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych, jest to nie tylko święto kościelne, ale także dzień ustawowo wolny od pracy. Co roku Polacy masowo wybierają się na groby zmarłych i wspominają bliskie osoby. Sama zaduma nad pomnikiem jednak nie wystarczy. Warto pamiętać, że w kościele rzymskokatolickim jest to święto nakazane, a więc wymaga uczestnictwa we mszy. Osoby wierzące powinny więc nie tylko odwiedzić cmentarze, ale także udać się do kościoła.

Ułatwieniem mogą być msze odprawiane na cmentarzach, dzięki temu wierni mogą spełnić swój obowiązek. Tego typu liturgia jest tak samo ważna, jak ta w murach kościoła. Zdarzają się jednak sytuacje, że obecność na mszy lub cmentarzu 1 listopada jest niemożliwa. Wtedy można udać się na wieczorną mszę sprawowaną dzień wcześniej, a więc w tym przypadku 31 października.

Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego, czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Zaduszki. Święto nakazane czy nie?

W przypadku Zaduszek, które obchodzone są 2 listopada, obecność na mszy nie jest obowiązkowa, dzień ten nie jest wpisany na listę świąt nakazanych, jest on jednak na tyle ważny, że wielu wiernych i tak udaje się do kościoła, aby pomodlić się w intencji osób im ważnych.

Wśród świąt nakazanych przez kościelne przepisy są nie tylko wszystkie niedziele, ale też konkretne święta, m.in. Święto Trzech Króli, Boże Narodzenie i Boże Ciało.

1 listopada na wsiach

Na wsiach pamięć o zmarłych jest żywa. Choć dziś ogranicza się ona do uczestnictwa we mszy i dbania o groby bliskich, kiedyś Wszystkich Świętych i Zaduszki wiązały się z przesądami. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przypomina, że w nocy z 1 na 2 listopada nie należało wychodzić z domu. Według wierzeń, księża odprawiali wtedy msze, na które przybywali zmarli.

Do początku XX w. na wsiach polskich istniał zwyczaj przygotowywania w dniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych różnych potraw. Pieczono chleby, gotowano kaszę i bób, a na wschodzie kutię z miodem i wraz z wódką pozostawiano na noc (na stołach) dla dusz zmarłych, czytamy na stronie NIKiDW.

Nasi przodkowie rozpalali też ogniska na rozstajach dróg, aby wskazać wędrującym duszom drogę. Dziś ten zwyczaj i symbolika ognia oddawane są poprzez palenie świec i zniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczystość Wszystkich Świętych. Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Co z Zaduszkami? Na wsiach to tradycja - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki