Upalny tydzień dał się we znaki. Gdańsk uruchamia mgiełki wodne i klimatyzację w komunikacji miejskiej. Lista miejsc, gdzie szukać ochłody

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Zaktualizowano 
Zamgławiacz na Targu Węglowym zostanie ustawiony w przyszłym tygodniu. Obecnie działają kurtyny wodne przy Forum Gdańsk i w Centrum Hewelianum
Zamgławiacz na Targu Węglowym zostanie ustawiony w przyszłym tygodniu. Obecnie działają kurtyny wodne przy Forum Gdańsk i w Centrum Hewelianum Karolina Misztal
Termometry dochodzące nawet do ponad 30 stopni Celsjusza i żar lejący się z nieba przez cały tydzień. Lato w tym roku zaskoczyło, bo przyszło szybciej i ze zdwojoną mocą. Gdańsk, chcąc ulżyć mieszkańcom i turystom w upalnych cierpieniach uruchamia mgiełki wodne i zapewnia, że klimatyzacja w komunikacji miejskiej działa pełną parą. Choć- jak wynika z doświadczeń pasażerów, z tym ostatnim różnie bywa.

Choć kalendarzowego lata jeszcze nie ma, to pogoda rozpieszcza i jest iście wakacyjna. Gdańsk zapewnia, że wychodzi na przeciw potrzebom topiących się w słońcu mieszkańców.

Mgiełki wodne, zbiorniki wody i zdroje w Gdańsku

Ochłody w mieście szukać można m.in. pod mgiełkami wodnymi. W tym roku w Gdańsku pojawi się 6 zamgławiaczy.

- Aktualnie działa już zamgławiacz przy Forum Gdańsk – to nowa lokalizacja w stosunku do poprzedniego roku. W czwartek została też uruchomiona instalacja w Centrum Hewelianum - informuje Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. - Na piątek zaplanowaliśmy montaż dwóch zamgławiaczy w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Zamgławiacze na Targu Węglowym i Stogach pojawią się w przyszłym tygodniu - zapowiada Klugmann.

Ciekawą propozycją ukrycia się przed upałami jest też wizyta w podziemnych obiektach – Zbiornik Wody Stary Sobieski, Zbiornik Wody Stara Orunia.

- Panuje tam przyjemna temperatura od 8 do 10 stopni C. Na tyle przyjemna, że warto zabrać ze sobą… bluzę - mówi Klugmann.

GIWK zainwestował też w specjalne zdroje, z których można się napić wody. Aktualnie działa ich w mieście 25, z czego 9 znajduje się w Pasie Nadmorskim, m.in. w Parku Brzeźnieńskim i Jelitkowskim. W planach są kolejne 4 w Śródmieściu.

-16 spośród zdrojów posiada misę dla zwierząt - informuje Klugmann.

Czytaj także

Upały w Gdańsku. Co z klimatyzacją w komunikacji miejskiej?

Ale szukanie ochłody na zewnątrz to jedno. A podróże komunikacją miejską - drugie.
- W najstarszych składach linii tramwajowej nr 8 można było ostatnio wyzionąć ducha. Ludzie upchani, jak w puszce, bliscy omdlenia, duchota, nie było czym oddychać. Wysiadłam w połowie swojej trasy, bo nie dało się wytrzymać - mówi Magdalena Mikulska, pasażerka. - Nie lepiej było w przepełnionych autobusach w stronę Jasienia - dodaje.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku informuje tymczasem, że Gdańsk to lider w Polsce, jeśli chodzi o liczbę pojazdów komunikacji miejskiej, wyposażonych w klimatyzację.

- Posiada ją blisko 85 proc. jeżdżących po Gdańsku i okolicznych gminach autobusów oraz ponad połowa składów tramwajowych.
Flota autobusowa spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje to aktualnie 231 autobusów, z tego 197 jest wyposażonych w nawiew zimnego powietrza lub klimatyzację. Flota tramwajowa to 140 wagonów, z których 60 jest klimatyzowanych. Tabor operatora obsługującego linie podmiejskie, firmy BP Tour, składa się z 38 pojazdów autobusowych wyposażonych w klimatyzację. Wszystko jest regularnie serwisowane, filtry sprawdzane nawet częściej, niż przewidują to producenci - po to, by zapewnić pasażerom podróż w jak najbardziej komfortowych warunkach - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM.

Niestety, często to sami pasażerowie są sobie winni, że klimatyzacji nie czują. W pojazdach komunikacji miejskiej, wyposażonych w klimatyzację, umieszczono specjalne naklejki z symbolem wentylatora lub informacją: pojazd klimatyzowany, proszę nie otwierać okien. Mimo to ,okna są przez pasażerów otwierane.

Pamiętajmy, że otwarcie okien w pojeździe, w którym działa klimatyzacja, oznacza wpuszczenie do środka gorącego powietrza z zewnątrz, co niweluje nawiew chłodnego powietrza. Nie otwierajmy więc okien w pojazdach z działającą klimatyzacją.

- Pamiętajmy, że otwarcie okien w pojeździe, w którym działa klimatyzacja, oznacza wpuszczenie do środka gorącego powietrza z zewnątrz, co niweluje nawiew chłodnego powietrza. Nie otwierajmy więc okien w pojazdach z działającą klimatyzacją- wskazuje Zygmunt Gołąb. - Gdyby klimatyzacja rzeczywiście nie działała, należy zgłosić to kierującemu pojazdem bądź skontaktować się z Centralą Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku pod całodobowym nr telefonu (58) 520-57-75.

Klimatyzacja w gdańskiej komunikacji miejskiej jest uruchamiana przy temperaturze powietrza na zewnątrz przekraczającej 21 stopni C.

Refulacja plaż w Gdańsku. Na odcinku Brzeźno - Jelitkowo pia...

[x-news]

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie