Kąpanie się w fontannach lub nawet moczenie w nich rąk jest bardzo ryzykowne. Inspektorzy sanepidu, choć nie mają obowiązku badać wody z fontann ostrzegają, by trzymać się od nich z daleka, bo są zwykle siedliskiem niebezpiecznych bakterii i mogą być skażone środkami chemicznymi.

Woda w fontannach może być mocno zanieczyszczona. Z reguły kąpią się w niej gołębie, wchodzą psy, itd. Do najczęściej spotykanych tam drobnoustrojów możemy zaliczyć bakterie kałowe, gronkowca, pałeczki salmonelli.

Do wody dostają się z powietrza, deszczu, za pośrednictwem ptactwa i innych zwierząt, które kąpią się w wodzie fontanny. Bakterie te namnażają się po wpływem ciepła, np. podczas upałów. W wodzie są też różnego rodzaju glony, śmieci.

Zobacz galerię

Pod wpływem kontaktów z wodą mogą pojawić się różne choroby skórne, jak wysypki, alergie, grzybica. Z kolei, jeśli napijemy się wody, możemy doprowadzić do schorzeń jelit, żołądka i całego przewodu pokarmowego. Uważajmy na dzieci, aby przy zabawie nie napiły się wody z fontanny!

ZOBACZCIE FILM: mówi Jacek Żak z Krakowskiej Inspekcji Sanitarnej.