Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe zdjęcia z Kaszub w muzeum Wejherowa[ZDJĘCIA]

Tomasz Smuga
Pozyskane przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej negatywy są bezcennym źródłem informacji dla badaczy dziejów Kaszub
Pozyskane przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej negatywy są bezcennym źródłem informacji dla badaczy dziejów Kaszub Mat. prasowe Muzeum Wejherowo
Wejherowski fotograf Augustyn Ziemens uwiecznił na negatywach kaszubskie miejscowości z przełomu XIX i XX w.

Wejherowskie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki-Kaszubsko Pomorskiej wzbogaciło się o kolekcję 300 szklanych negatywów autorstwa Augustyna Ziemensa, fotografika z Wejherowa . W tym niepowtarzalnym zbiorze znajdziemy obrazy życia codziennego, architekturę i układ przestrzenny miast, wsi i osad północnych Kaszub z przełomu XIX i XX w. Są to m.in. widoki Wejherowa, Gdańska, Helu, Gdyni, Gościcina, Bolszewa, Piaśnicy Wielkiej, Pętkowic oraz Gniewowa.

- Fotografie, które udało się nam pozyskać, są świadectwem historii - podkreśla Tomasz Fopke, dyrektor wejherowskiego muzeum. - Osoby żyjące i pamiętające tamte czasy mogą na tych negatywach odnaleźć cząstkę siebie. Natomiast dla entuzjastów i badaczy historii Kaszub stanowią one bezcenne źródło informacji. Negatywy zostały przez nas zabezpieczone, następnie wywołaliśmy utrwalone na nich fotografie i je opracowaliśmy - dodaje dyrektor.

Jak zaznacza Maciej Kurpiewski z Działu Fotografii i Dokumentów Życia Społecznego MPiMKP, który jest także koordynatorem tego projektu, przedmiotem szczególnej uwagi Augustyna Ziemensa - fotografika zatrzymującego w kadrze przestrzeń, detale, ulotne chwile ludzkiego szczęścia, łez i pracy - było Wejherowo, miasto w którym przez blisko 60 lat prowadził drogerię Minerwa, mieszczącą się w kamienicy przy ul. Lęborskiej 14 (obecnie Sobieskiego 278).

- Mieszkańcy kupowali u niego medykamenty, artykuły chemiczne i sprzęt fotograficzny - mówi Kurpiewski.

Ziemens nie tylko dał się poznać jako fotograf

W „Bedekerze wejherowskim” Reginy Osowickiej możemy wyczytać, że Augustyn Ziemens urodził się w lipcu 1867 r. w Gdańsku. Do Wejherowa przeprowadził się pod koniec XIX w. Nie tylko prowadził tu swoją drogerię, lecz także był społecznikiem. Po 1918 r. został członkiem pierwszej polskiej Rady Miejskiej w Wejherowie. W maju 1925 r. wszedł do 30-osobowej reprezentacji gminnej parafii pw. Świętej Trójcy. Zmarł w Szpitalu Powiatowym w Wejherowie w grudniu 1948 r. Pochowano go na cmentarzu przy ul. 3 Maja.

- Dziś Ziemens jest najbardziej znanym i rozpoznawalnym wejherowskim fotografikiem przełomu XIX i XX wieku - zaznacza Kurpiewski. - Jego spuścizna przechowywana w zbiorach muzealnych i prywatnych obejmuje około 500 ujęć zachowanych na szklanych kliszach, zdjęciach i widokówkach.
Nieznane zdjęcia Wejherowa

Przeglądając negatywy, znajdziemy obrazy z wejścia wojsk do Wejherowa, uciekających przed wojną uchodźców z Prus Wschodnich (1914 r.) czy wydarzenia kulturalne, jak np. festiwal pieśni regionalnej w Wejherowie w 1908 r. Ziemens nie stronił od pokazywania imprez sportowych czy wykonywania zdjęć grupowych. Upamiętnił m.in. zawody gimnastyczne przed szkołą przygotowawczą przy dzisiejszej ulicy Kalwaryjskiej (1911 r.), ale też członków wejherowskiego bractwa strzeleckiego na strzelnicy w lesie w Wejherowie (1907 r.).

Fotograf nie tylko uchwycał wydarzenia, jakie miały miejsce w Wejherowie. Pokazał np. jak w 1901 r. wyglądała ul. Rybacka w Śmiechowie (w tamtych czasach była to osobna wieś, obecnie zaś jest to dzielnica Wejherowa).

- Te negatywy są nie tylko bezcenne dla badaczy dziejów Wejherowa i Kaszub, ale również dla konserwatorów zabytków, którzy mogą się z nich dowiedzieć, jak kiedyś wyglądały poszczególne budowle. Dodam, że mimo że negatywy pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, to zachowały się w bardzo dobrym stanie - ocenia Kurpiewski.

Cechą charakterystyczną Augustyna Ziemensa było to, że przy wykonywaniu negatywów wykazywał się dużą skrupulatnością.

- Na każdym negatywie umieszczał opis, mówiący co przedstawia fotografia, datę wykonania, a także swoje inicjały. Podpisywał się A.Z. albo A. Ziemens - tłumaczy koordynator projektu.

Fotografie będzie można obejrzeć na wernisażu

Każdy, kto chciałby obejrzeć ten niezwykły zbiór, będzie miał okazję to zrobić we wtorek 6 października.
Tego dnia o godz. 18 rozpocznie się w wejherowskim muzeum wernisaż wystawy zatytułowanej „Wejherowa dawny czar. Miasto i okolice w fotografii Augustyna Ziemensa (1867-1948)”. W trakcie wernisażu fotograf wykona przybyłym gościom zdjęcia aparatem z epoki.

Projekt „Zakup kolekcji 300 negatywów szklanych z przełomu XIX i XX wieku autorstwa wejherowskiego fotografika Augustyna Ziemensa” udało się zrealizować dzięki wparciu finansowemu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Samorządu Powiatu Wejherowskiego oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Koszt to ponad 68 tys. zł.

- Kolekcję zakupiono wraz z prawami autorskimi, co m.in. umożliwia publikację materiału. To oczywiście podnosi wartość pozyskanego zbioru - wskazuje Maciej Kurpiewski.

Dodajmy, że muzeum ma w planach wydanie albumu z fotografiami Ziemensa.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki